nedjelja, 14. rujna 2014.

ORTLER DRUGI PUTA - drugi dio


           Kroz san, polako, preko ušiju, do moždanih stanica koje definiraju zvuk, dopire komešanje i škripanje žičanih kreveta na kat i madraca na njima. Kroz maleni prozorčić, daleko sa druge strane sobe opažam prve zrake svjetlosti. Nekolicina vodiča već je budnih, obučeni su te pokušavaju probutiti svoje klijente. Vrijeme je dakle da se i mi probudimo. Slijedi nezaobilazno umivanje i oprezno pranje zubiju u savršeno hladnoj vodi. Doručak u domu ćemo preskočiti iz čiste ljutnje što ne priznaju popust na HPS-ove iskaznice. I to ne bilo kakav doručak! Kavicu, kruh, putar i pekmez! Moja dječja radost. Uh, tek sad sam ljut! Zvuk našeg kuhala na terasi doma nagovješta da će se uskoro i kod nas pojaviti topli čaj, kruh i fine kobasice. Dok plamen kuhala polako odaje toplinu i obasjava srebrni lim kojim je zaštićeno od vjetra, čeone svjetiljke na našim glavama poigravaju se sa kristalima mraza na stolu i klupi. Sitne iskrice iskre se u snopu svjetiljaka. Duboko ispod nas, još uvijek u potpunom mraku blješte se svjetla turističkog Suldena. Sa druge strane ona na Stiflerschjochu. Horizont je već polako postao obojen prvim zrakama svjetla iz kojih na suprotnoj strani, u daljini izranja bijeli vrh Weisskugela. Na tamnom zastoru, naziru se još tamniji obrisi vrhova naslikani na crvenkasto narančastom dijelu ogromne kulise neba. Najnestrpljiviji vodiči već navlače pojaseve na svoje klijente, navezuju ih te odlaze upaljenih svjetiljaka po jedva vidljivoj stazici iza doma prema vrhu. U oči posebno upada jedan mlađi vodič iz Suldena u crvenom Windstoperu koji je toliko na iglama kao da već u podne mora biti kod kuće u dolini na ručku. Za razliku od njega, mi imamo na raspolaganju cijeli dan, pa u miru čekamo da krenu prvo svi vodiči sa klijentima, a mi ćemo onda polako i sigurno za njima.
Iako sunce još uvijek nije provirilo iza linije horizonta, dio crvenog spektra njegovih toplih zraka našao je svoj put sve do ogromnih seraka što se naginju preko Ortlerove sjeverne stijene. Crveni snijeg na tamno modroj kulisi neba. Dugo smo čekali ovakav dan. Većina naveza već je otišla, pa među posljednjima uživamo u tišini i miru ovog prizora. Zastajkujem, pošto ne mogu odvojiti pogled od sklada boja nevjerojatne palete buđenja novog, prekrasnog dana.
            Tek što je sunce pokazalo i ostale boje svoje palete, te osvijetlilo i detalje na tamnim stijenama, na njima su se pojavile gomile mrava, sićušnih ljudi koji se danas trude da bi stali nogom na tjeme vladara Istočnih Alpi. Kolona je razvučena od onih najbližih na prvoj pasaži, pa sve do onih koji upravo ispenjavaju drugi, vertikalni, kameni stup osiguran lancem. Tu i tamo koji detalj, malo opreza, evo i nas na lancu. Na ovom mjestu potrebno je pažljivo promotriti situaciju. Onu prema gore, ali i onu ispod nas pa da se shvati da na ovih četrdesetak metara vertikale ne smije biti greške. Dva matičara idu na lanac, a istovremeno smo povezani užetom. Krećem u stijenu. Isprva i nije tako teško. Zalazim za rub. Pod nogama je potpuna vertikala, ispod nje prevjes, tako da ni ne nazirem što bi bilo tamo negdje duboko pod nama. Nakon vertikale slijedi uski izloženi greben sa malim prevjesom u kojem se na sreću nalazi klin za komplet. Koliko je teže penjati ove jednostavne prevjese u zimskim gojzericama sa ruksakom nego li u tajicama i penjačicama na nekom penjalištu.

Na uskom malenom sedlu dočekuje nas tisućljetni tvrdi led. Vrijeme je da se navuku dereze i skinu cepini. Odjednom do nas dopre strahovit prasak i zvuk odrona, a njegova jeka odzvanja između seraka i stijenja pod nebeskom kupolom još čitavu minutu. Prasak i slutnja mirisa oslobođenog tisućljetnog leda. Ne možemo vidjeti, ali slutimo. Zrak i nebo nad nama odjednom postaju teži, zvuk unosi strahopoštovanje. Rezonancija i odjeci loma. Ukočenih pogleda slutimo nešto strašno.
- “ Serak se odlomio!” – velim.
-  “ Serak? “ – upita Anđelko sa nevjericom.
-  “ Sto posto, jer sam isto takav zvuk čuo pred mjesec dana sa Andreom pod Fuscherkarkopfom, a naredno smo jutro gledali u tirkizno zelenkasti novi odlom pod kojim je bila lavina bijelih razbacanih gruda leda i snijega.”
Po uskoj, ali tvrdoj i ugaženoj stazici slijedimo tragove nebrojenih naveza koji lutaju u labirintu seraka i pukotina. Strmina pod nogama je velika. Jutro je, taj dio je još uvijek u sjeni pa je sve još dobro zamrznuto i čvrsto. Svako otkliznuće po ovom tvrdom golom ledu bilo bi presudno. Nad nama se diže lomljiva stijena, sa koje kad u nju upre sunce pada kamenje. Sa desne se strane obrušavaju ogromni 20 -30 metarni seraci, a na horizontu,  ne toliko daleko od nas pojavljue se poznata silueta. Bernina, Pizz Palue, Pizz Roseg i naš Biancograt koji smo penjali pred dvije godine. Stazica u ledu vodi lijevo, desno, preko zaleđenih mostića nad pukotinama sve do kosih sivih, ploča iznad kojih se nazire bivak Lombardi. Gledamo kako se navez pred nama muči penjući zamrznute, skliske ploče bez ijednog klina. Kako će tek nama ići? Čekamo da ispenju svoj dio kako ne bi dobili na glavu koju pošiljku kamenja. U stijenu krećemo sa crnog siparnog tvrdog leda. Detalji u samoj stijeni, također su obavijeni su tankom koricom leda. Odlučujemo kako ćemo za razliku od naših predhodnika mi ipak ostaviti dereze na nogama. Licem u lice sa krutom materijom svijeta. Goli prsti oprezno zahvaćaju prva hvatišta, uz škripavi zvuk metala koji grebe po tvrdoj sivo-crnoj stijeni. Nismo uzeli ni jedan klin za stijenu, pošto smo bili uvjereni da za “ Via Normale” to ne treba!  Sreća što ovi blokovi stijenja dobro drže. Nekoliko puta poželim zaviknuti “drži dobro” , ali zapravo to nema smisla jer između mene i prijatelja nema nijedan klin. Cijela je stvar zapravo samo psihički puno teža nego što izgleda. Pogled u stijenu. Prsti ruke traže hvatište. Pogled u noge. Šiljci dereza uz škripavi zvuk pokušavaju pronaći uporište. Ponovno pokušavam postati siguran u samog sebe u okruženju gdje ne smije postojati ono ispod već samo ovo pred menom. Dovoljan razlog da za svaki pokret porazgovaraš sa sobom, sa onim ispred sebe. Metri užeta se rastežu, nagib stijene popušta. Utvrdim si mjesto za štand i zovnem Anđelka.


            Bivak Lombardi. Malena limena kutija sa četiri kreveta na kat. Ako zagusti, u stilu “Si se mamo radi” u bivaku može prenoćiti i dvadesetak ljudi. Sat na Anđelkovoj ruci sa visinomjerom pokazuje 3335 m. Uzimam upisnu knjigu, upisujem obojicu. Na predhodnoj strani upisali su se Poljaci i dopisali na Poljskome: “ Bilo nam je grozno hladno, išlo je jako sporo, ali je svejedno bilo jaaaaaaaako lijepo!”  Vrijeme je da se malkice predahne i popije čaj iz termosica. Sa dasaka pročelja izbušenih tisućama šiljaka dereza, pogled se naprosto obrušava u dubinu prema Payerhutte, Tabaretahutte i Suldenu daleko u dolini.
Od bivaka, po izloženoj strmini, prema vršnome platou vodi ugažena stazica koja kroz labirint pukotina vijuga lijevo, desno, nad dubinom sjeverne Ortlerove stijene. Svako prokliznuće na ovome mjestu i otklizavanje značilo bi pad preko ruba 1000 metarne stijene. Prvi vodiči već vuku svoje klijente prema dolje! Mi polako, a mi penzionerski nastavljamo naš uspon.
- “ Kaj nam fali malo adrenalina? “- pita Anđelko
-   “Joooj, uzel sam ga ali sam šprice i igle ostavil dole u autu”- uzvraćam u šali.
-  “ Ionak bi kako se meni čini posle adrenallina zavikali juhuhu, a nakon desetak koraka opet lovili zrak!” – dodaje on.
Anđelko uz svoje stvari nosi stativ, kameru, fotić, ovo mu je prvi jači uspon ove godine pa opažam da mu ide malo sporije.
- “ Kaj pajdo, ide ili nejde?”
- “ Lako tebi,  ti si svaku nedelju na Ivančici, već si par puta ove godine bil v bregima, viši si, imaš dulje noge, veći si, jači si, stariji si…!”
Pokraj nas već silaze gotovo svi navezi koje smo sreli ujutro na terasi doma.
-  “ Znaš, oni su ti u EU, a tam ti se obavezno ugrađuje Air Condition, vidiš da im ide disanje bez problema. Kod nas bu to tek nažalost obaveza tek za par godina!” – dobacujem.
Nešto više, pod ogromnim serakom na vršnome platou ponovno plućima i ustima lovimo zrak.
-  “ Ma vrh je tu, lako i pljunem do njega, još samo malo!” – sav sretan što smo već tako blizu vrha olakšavam obojici našu sporost.
-  “ Ak ti pljuneš prema gore 150 metara visinske razlike, kog vraga se onda žališ da nemreš dihati. – uzvraća u šali.

            Gledamo vrh pred sobom, napravimo tridesetak koraka i ponovno lovimo zrak. Iza naših leđa sjaji se greben Biancograta, otvaraju se pogledi na susjedne Konigs Spitze, Suldenferner, Monte Cevedale. Stazica skreće ulijevo te po zasniježenim krijestama vodi prema malenom kamenom otočiću na kojem se nalazi križ.Vrh!
Nebo plavo da plavije ne može biti. U daljini Marmolada sa svojom južnom stijenom, Oštri vrhovi Adamela koji se propinju iznad Brente. Pizz Palue, Bernina, cijeli lanac bijeli vrhova daleko u Švicarskoj, Weisskugel, Wildspitze, Otztalerci, Stubajci. Oko nas cijeli lanci nepreglednih oštrih vrhova, obavijenih ledenjacima i vječnim snijegom i ledom. Šaljem nekoliko SMS-ova. Kući, prijateljima i poznanicima. Mnogi već odalze sa vrha, ali isto tako ima i onih koi tek dolaze za nama. Vrijeme prolazi, fotoaparat škljoca, kamera snima, sunce obasjava dva sretna lica, no pogled na toplo sunce i sat govori da oni mostići preko pukotina više možda i neće biti baš čvrsti. Pakiranje i natrag.

            Čudnim se čudom čudimo što nam je bilo tako teško ovdje na ovoj strmini dok smo se uspinjali pema gore! Kad dolje ide tako lako! Ispod bivaka ponovno nas dočekuje naša siva stijena bez ijednog klina. Ali gle, u jednome kutku zabijena su dva ogromna klina, povezana zamkom sa matičarom za abseil. Jedan navez upravo je pred nama na štandu. Provlače uže, petljaju sa kompletima, pa sa matičarom, sve dok ih Anđelko ne upita:
- “ Izvinite, a imate li vi osmice za abseil?”
- “ Nemamo, ali probati ćemo preko matičara!”
-  "Sorry, can I show you something!” – zapitam na engleskom.
Ubacujm dečku uže u matičar na pojasu, prebacujem dulfera preko ramena na desni bok i stavljam mu deblji prusik na uže i pojas.
- “ Now,  it is OK!”
Dečko polako nestaje pod prevjesom, a meni je baš drago da i mi možemo nešto naučiti ove Air-Condition frajere iz EU. Mostići oko pukotina više ne drže kao rano ujutro pa pukotine zaobilazimo polako uz napeto uže i zihranje. Priječenje po golom, tvrdome ledu treba izvesti pažljivo i oprezno. Na malenom, prevjesnom detalju uskog kamenitog grebena stvorila se gužva. Stara dobra poslovica govori. Kako si išao gore, tako sad siđi dolje! Uredno svi čekamo na svoj red. Prema dolje ide nekako svima sporije. Nešto niže, ponovno nas dočekuje vertikala sa lancem. Napokon, ravna stazica sipara u podnožju nekada strašnog Tabaretskog grebena.
- “ Pogledaj tamo dolje. Vidi se lavina onog seraka koji se jutros odlomio!”
-  “ Strašno! Da je neko u tom trenu bio na siparu ne bi imao nikakove  šanse da to izbjegne!” – dodaje Anđelko
-  “ Sad kad dojdemo u dom, prvo idemo piti. Onda ideš piti ti, pa onda ja, pa onda opet ti, onda idemo skupa, a kad sve to spijemo moremo iti skupa na pijaču!”  -  uspijevam izreći preko suhih pomalo već
raspucalih usnica. Čelo je ponovno crveno usprkos tome što smo ga dva puta mazali sa faktorom 30!
Pred domom ponovno stisak ruke:
-  “Za Ortler treba jedan stisak na vrhu, ali i jedan na kraju puta!”
-  “Znaš kak si jedamput napisal u E-mailu! AH (nestabilni izotop) + AH (nestabilni izotop) = A2H2 (stabilno molekularno stanje na svim nadmorskim visinama i u svim uvjetima)  ili ti ga Anđelko Hrženjak i Adrian Horvat, ako netko još ne zna!
Na terasi doma slijedi skidanje pojaseva, namatanje užeta te ponovno prepakiravanje naših ruksaka. Nakon devet sati hodanja u teškim zimskim gojzericama najljepše je kad skineš njih i čarape, isplahneš noge hladnom vodom, a čarape objesiš na obližnji štrik da se pošteno izluftaju. Prije toga treba provjeriti na koju stranu puše vjetar i onda odabrati štrik. Konačno je na red došla i žeđ! Pijem ja, pa onda  Anđelko, pa onda skupa, pa onda…Kako nam se Payerhutte zamjerila, a do kraja dana ima još nekoliko lijepih sati, odlučni smo u namjeri da ovu noć prespavamo u niže ležećoj Tabarettahutte. Zabacujemo teške ruksake ponovno na leđa, no već nakon nekoliko metara opažamo kako dvije zgodne cure idu na noćenje u Payerhutte.
-“ A da mi ipak prespavamo ovdje? “ – zapita Anđelko
Zafrkancija otpočinje tražeći još neke razloge za i protiv noćenja, no ipak, cijelo to vrijeme zapravo nastavljamo prema Tabaretti. Što je najvažnije to se pokazalo savršeno ispravnim. Onog trena kad smo ušli u Tabarettahutte, mladoj curi koja je konobarila ispalo je desno rame iz bluzice i tako je konobarila oko nas sve do kasne večeri. Nama je to dobro došlo da pred spavanje razgibamo glavu na umornim ramenima.

Pred domom ovce i ovčice, a ona crna opet pase sama za sebe.
- “ Velim ja tebi, loše je u Tirolu biti crna ovca!” – dobacujem
-  “ Osim ako ne želiš imati svoj mir!” – uzvraća Anđelko
 U Tabarettahutte, iz kamina se širi ugodna toplina plinskog plamenika. Skidam se do pojasa pa na malom umivaoniku nastojim oprati glavu, kosu, osvježiti se do pojasa, a što je najvažnije, oprati noge. Kod mlade zgodne domarke, kojoj još uvijek bluzica visi sa jednog ramena, vjerojatno one iste koja je još prije dvije godine izgledala kao djevojčica, naručujemo dva radlera i večeru. Gusta juhica od povrća, savršeno osrednje pečeni šnicl, krumpirići i tikvice. Naručujemo još jednu rundu jer moramo proslaviti Anđelkovih 10 godina otkako je prvi puta bio na Jalovcu i prvi puta u brdima. 08.09.1994. Madraclager je uredan, čist, ugodne topline za spavanje. No prije spavanja potrebno je namazati čelo. Za to u ruksaku uvijek postoji jedna krema Solea, koja je tamo još od 1994. kad sam izgorio na Prisojniku. Kao i uvijek u takovim prilikama, prvi san i spavanje traje do 3 sata, a dalje je samo okretanje i čekanje jutra.
     Doručak? Naravno! Dječja radost. Kavica, margarin, pekmez od borovnica. Mljac! Sad ako treba, mogu opet na Vrh. Popust na noćenje ponovno nam ne priznaju, ali iz razloga što je to privatni dom. Bolje to, nego da mi vele da HPS- ne postoji u njihovoj evidenciji. Na putu prema dolini ponovno nas ispraćaju ožalošćene i gole morene, jesenskim suncem opaljene trave, u njima pokoji zaostao cvjetić, vjetrom oblikovani ariši, malena vjeverica te vitki karakteristični borovi. Nebo je i dalje plavo kao da ga je netko naslikao. Sunčevi zraci preisjavaju se i odbijaju o bijelim seracima pod samim vrhom Ortlera. Tamnoplavo nebo, bljesak sunca u odrazu leda i snijega, te tamnozeleni vrhovi jela i borova koji vode do nas. Kako da onda idemo doma? Ne! Idemo preko puta. Na Weisskugel!