Molim da mi netko objasni. Koji nas to vrag tjera da odemo iz udobnih kreveta noćiti u divljini na snijegu ili na travi? Da umjesto pivice na svojoj terasi cugamo neki RedBull kako bi u sebi pronašli zadnji atom snage. Kako bi u mrklom mraku pronašli mjesto na kojem ćemo pokušati provesti noć crkajući daleko lošije nego u svom bajnom krevetu kod kuće? Da se cijelu noć migoljimo izmičući se kamenju pod leđima. Ajde, zna li tko? Bilo je teško, bilo je naporno, bilo je strahova, bilo je žeđi, bilo je….ali pustimo sad to. Znali smo da će uz dovoljno pažnje, razuma i opreza sve sretno završiti. Kada se nakon nekoliko dana odmore tijelo i duša i najveći napori kojima smo bili izloženi iskažu se kao lijepi i vrijedni uloženog truda. Sve je počelo kad mi je Anđelko napomenuo kako nikad nije bio u Kamniškim alpama.To je meni značilo kao obavezu da ga upoznam sa tim katedralama i tornjevima izgrađenim od bijelog vapnenca. A dvoje iskusnih planinara i već pomalo alpinista, ne mogu si priuštiti neki običan izlet. Ta iza nas je već nekoliko četvorki, petica, par tritisućnjaka i trinaest satno penjanje po Stuedelgratu na Grossglockneru. Zato sam isplaniro dvodnevno priječenje od Kokrškog sedla, preko Kočni, Grintovca, Skute, Turske gore, Brane do Kamiškog sedla.
Mjesec je Novembar. U to doba, mora kasno jesenskih magli nečujno se provlače između vrhova i zatvaraju poglede u duboke doline, a sunce još uvijek bdije nad vrhovima kamenih gorostasa. Dok se u doline zavlači vlaga i hladnoća, tamo gore, dva prastara prijatelja, dva elementa koja postoje od kako je svijeta, sunce i kamen, kao da nastoje zajedničkim snagama dokazati svoju tisućljetnu ustrajnost. Oduprijeti se novembarskome mraku i ostati tamo gore, živjeti u igri svjetla. Koliko ove riječi imaju dvostruko značenje, shvatili smo dobrano narednog dana.
U Kamnik stižemo relativno kasno. Oko 20,00 sati navečer. Dok mjesec osvjetljava šume i okolinu, svjetlo farova Lagune juri pred nama putem Kamniške bistrice. Stijene kamenoloma pokraj ceste izgledaju kao da ih gledamo osvijetljene nekim reflektorima, a meni se tek tada pali žaruljica - da nisam kupio uložak za bateriju. Kako ćemo za miloga boga ići u noći na Kokrško sedlo, bez baterije? U Kamniku svi dućani zatvoreni. No Anđelko se previše ne ljuti, okreće i vozi do prve benzinske postaje. Kupujemo dva baterijska uloška. Nek se zna da planiramo nešto posebno.
Stižemo do doma, izlazimo iz auta, a pogled nam zastaje na bijelim vrhovima nad našim glavama.
- “ Za boga miloga, pa…pa.. nije valjda sve pod snijegom? – zaprepašteno uzvikujem.
- “ Zvao sam prije par dana telefonom dom i rekli su da nema snijega! “ – dodajem.
- “ Pitaj one dečke u katrici.” – veli Anđelko.
Na sreću, fanta z katrce pravijo da j´ to … sm´ odsev kamna na mesečini, snega pa n´ nč.“
Dobro, ako je samo kamen onda nam može pasti sa srca. Cepini i dereze koje smo iz opreza ipak ubacili u auto ostaju u njemu. Ostalo ide sa nama. U mraku pakiramo naše ruksake. Palimo svjetiljke i polako krećemo po širokom puteljku prema podnožju Kokrškog sedla. Iza leđa, visoko na nebu, prati nas mjesec, skrivajući se iza gustih vrhova visokih jela te provirujući povremeno kroz gole bukove krošnje. Markacije se često ne vide, a stazicu koja vodi po mekom, suhim lišćem prosutom šumskom tlu može se samo naslutiti. Godinama gaženi korijenčići, raspored kamenja po rubu, utonuli dijelovi stazice od silnih koraka koji su godinama ovuda prolazili. Stvari na koje oko danju i ne obraća pažnju. Danju pogled leti posvuda naokolo, ali sada, noću, mala uska šumska stazica jedino je na što se osjetila vida mogu skoncentrirati. Sjene koje nastaju od svjetiljaka isprepliću se sa tamnom šumskom pozadinom. Odjednom iz tmine do nas dopire oštro lajanje srnjaka. Visoke tamne jele i golih grana stare izbrazdane bukve postepeno zamijenjuju sve niži i niži grmoliki oblici koji mjesečevu svjetlost propuštaju sve do naših nogu, na stazicu, na korijenje, kamenje i listinac. Gasimo čeone svjetiljke i predajemo se noći. Planina i stazica su sada prisniji, osjećamo se joj nekako bliži, čak daleko bolje razabirem okolinu kad ne gori umjetno svjetlo baterijske žarnice. Nešto više, kad već usprkos zimskom hladnome zraku prve kaplje znoja padaju sa čela, nad našim glavama se otvore krošnje, ukaže se tamno modro, gotovo crno nebo prosuto nebrojenim zvjezdama. Obrisi sedla već su vidljivi. Blijedo žuta mjesečeva svjetlost jasno naznačuje stupove, ploče u stijeni pored nas, a uski i uzdignuti kamini podižu naše poglede sve do njenog vrha preko kojeg vise grmovi planinske klekovine. Iznad ovozemaljskih stvari samo razigrano noćno nebo, dok se sa druge strane samo ocrtavaju tamni obrisi Kalške gore. Vapnenački sipar po kojem vodi stazica gotovo da je bijeli kao usred dana. Bio bi grijeh paliti bateriju. Stazica se uspinje čas lijevo, čas desno. Nazire se svaki kamenčić stazice, svaka travka i svaki osušeni cvjetić zaostao iz ljetnih dana. Zadnji koraci najteži su. Korak po korak, udisaj za udisajem, kap po kap znoja koji pada sa čela i pred nama se javljaju obrisi koče. Točno je pola noći. Koča !
Obilazimo je sa svih strana, dok konačno sa zadnje strane ne otkrijemo ulaz u zimsku sobu. Strah da će biti gužve kao na Hochalmspitzu bezrazložan je :
- “ Ima već koga? “- tiho pita Anđelko
-“ Cijela soba samo za nas! – odgovaram glasnim povikom. “
Presvlačenje, kuhanje čaja, večera. Treba se pošteno najesti za sutrašnje napore. Zatim se dobro obući za spavanje u hladnoj zimskoj sobi. Duge gaće Patagonia, dvoje čarape, hlače. Dvije majice, dva flisa, zavlačenje u vreće i - laku noć.
O nekakvom spavanju nema ni govora. Samo dremuckanje uz povremene cugove od pola do sat vremena u iščekivanju kraja noći i prvih jutarnjih zraka sunca na prozoru zimske sobice.
Zora. Izvlačim se iz vreće i izlazim van. Naš sjajni noćni nebeski pratioc sada sije tek blijedom neizrazitom svjetlošću na sasvim drugoj strani neba, zasjenjen grimizno crvenim obrisima jedne nove užarene kugle koja samo što nije pokazala i svoj oblik. U dolinama dokle oko seže pogledom vladaju i nečujno se provlače magle, a ovdje kraj nas carstvo je najljepših boja koje kao da naznačuju ljepotu i uspjehe u danu pred nama. Drveće i grmovi u dolinama već su polako odjenuli svoje jesenske boje. Oni koji rastu bliže vrhuncima, kao da slijede igru kamena i svjetla, već su skinuli i zadnje sivo smeđe ogrtače da bi dozvolili igri sunca i svijetla da prodre i u njihove gole grane. Jutarnja kavica, klopa, oblačenje.
Uspinjemo se. Pred nama je predivna slika. Iznad mora magli pomiješanih sa gradskim smogom koje pokrivaju doline i gradove, na plavoj kulisi neba sa tek naznačenim ostacima našeg noćnog pratioca uzdižu se Julijci. Iza njih Grossglockner i Hochalmspitze, koji kao da nam se žele pokazati i prisjetiti nas se. Ta bili smo na njima prije nepunih par mjeseci. Stazica nas vodi preko strmih travnatih livada ispresijecanih kamenim skokovima. Zastajemo na najstrmijem dijelu te na filmsku traku i dijafilm bilježimo ove divne prizore. U kadrove nastojimo smjestiti i nekoliko divokoza. No nakon pokreta, nešto čudno se dešava sa stazicom. Pa ona ide od Kočni, a ne prema njima. Prema nama nadolazi još jedan ranoranioc:
- “ Greste že z Kočni dol ?” – pita nas čovjek zaprepaštenim glasom.
- “ Neee! Na Kočne gor, pa vi? ”- odgovaram.
- “ Kak na Kočne, pa greste po poti s Kočni dol na Kokrško sedlo! “ – odgovara čovjek!
Eto, zbog čega nam je bila čudna stazica zadnjih pet minuta. Nismo ni opazili, a počeli smo se vraćati po istoj stazi odakle smo i došli !
Po dugom i sitnom siparu, napornim koracima gazimo prema podnožju stijene.
- “ Samo vježbaj, na Akonkagvi te čeka lijepi sipar ! – šalim se na račun Anđelka koji se po Novoj godini sprema na najviši vrh Južne Amerike.
Ulazimo u stijenu. Malo penjanja, par klinova, izložena stazica i za čas smo na vrhu Kokrške Kočne. S nje priječimo po grebenskoj stazici na Jezersku kočnu. Nad našim glavama kruže planinske kavke u uvjerenju da će napokon i u ovim novembarskim danima zaraditi pokoju mrvicu hrane.Tek što smo malko zagazili na sjeverna prostranstva ove planine, naišli smo na smrznuto, vjetrom napuhano inje i led. Svaki korak je nesiguran, svako hvatište sklisko dovraga. Usprkos ledu i jakom sjevernom vjetru, skidam rukavice kako bi barem za ruke, prste, imao osjećaj stvarnog držanja za nešto sigurno. Prema gore još i ide. Ruka nađe sigurno hvatište, prsti zagrabe za neku izbočinu ili pukotinu i tijelo se digne. Silaziti po takovom terenu prema dolje je sasvim nešto drugo. Kako bi sad dobro došle dereze. Sjeverna gredina pod vrhom Grinotvca također je zaleđena. Pogled na nju pomalo me plaši, jer znam da nas preko nje vodi staza do zadnjeg današnjeg cilja. Skute. Što ako je i tamo sve zaleđeno i sklisko? Na sreću, strah se pokazao bezrazložnim, pošto je ipak bilo više tvrdog snijega nego zaleđenog inja. Opreznim korakom nastavljamo priječenje gredine. Dolazimo do rascijepa puteva - gore Vrh, lijevo daljnje priječenje. Anđelko, koji još nije bio u Kamiškima ne odustaje od vrha.
- “ Čuj, Adrian, ja bi tu ostavio ruksak i otrčao gore, a ti se tu odmori i snimaj malo.”
- “ Baš sam si tak i mislil. Ja sam gore bil već par put i ljepše će mi biti tu čekati nego trčati gore”- odgovaram.
Anđelko ostavlja ruksak i užurbanim se koracima uspinje prema vrhu. Snimam ga. Snimam greben Košute, Stola, a u daljini kraljicu i kralja Visokih tura. Prekrasnu Hochalmspitze i ponosnog vitkog Grossglocknera. Jak sjeverni vjetar prodire kroz najmanje otvore na odjeći. Pomalo me počinje zebsti, pa poskakujem na mjestu. Sam sam, na zasniježenoj gredini tik pod vrhom Grintovca, oko mene vjetar razbacuje i pokušava mi ugurati kroz ovratnik inje i sitna zrnca snijega. Do sada je zapunjavao samo pukotine u kamenju, pa kao da mu je drago što je konačno došlo i nešto novo da ga zabavlja. U dubini po menom zelene se osunčane jesenske livade i toplim bojama obojene šume. Kako bi bilo lijepo da je malo tih toplih boja sad ovdje kraj mene. Kako je ljudska psiha pomalo čudna. Dok smo dolje, čeznutljivim pogledima gledamo u te snježne visine, a sada bi radije da smo dolje, na sigurnom i toplom. Opažam Anđelka kako silazi. Dobro je. Idemo dalje. Preko malog Grintovca gledamo greben koji je pred nama. Dolgi Hrbet, Štruca, Skuta. Uskoro doživljavamo novo iznenađenje. Voda u ruksacima nam se smrzla, a bez nje će teško ići dalje. Užurbanim koracima nastojimo se oduprijeti jakom sjevercu i kratkoći novembarskog dana.
-“ Dolgi hrbet, sad znam zakaj se tak zove!” – izjavljuje Anđelko.
Sa jednog tornja na drugi, pa na treći i tako dalje. Kao da hodamo po kralješcima ogromnog okamenjenog diva koji spava zimski san u toj hladnoj novembarskoj večeri. Na pojedinim mjestima naleti sjevernog vjetra toliko su jaki da treba pognuto hodati na izloženim mjestima :
- “ Pazi da ne abseilaš bez užeta šesto metarne šestice! “ – u šali velim Anđelku.
Najoštrije dijelove prelazimo čučeći ili jašući na vrhu uskih dijelova grebena, grčevito se držeći da nas ne zanese silina vjetra. Kriza sa vodom, tekućinom koja život znači, sve je jača i jača. Kako noć sve više nadolazi smanjuje se i silina vjetra. Polako već osjećamo krizu. Tražimo mjesto u zavjetrini za kraći odmor. Sve bi bilo O.K. samo da sad popijemo malo tople tekućine:
- “ Nema vode, nema snage! “ – umornim glasom izjavljuje Anđelko.
Kameni trbuh breje Štruce kupa se u zadnjim zrakama sunca. Koje li ironije. Crveno narančasti preljevi po bijelo – sivom trbuhu Štruce naizgled djeluju tako toplo pred kraj ovog hladnog novembarskog dana. Vrh Skute još je obojen jarkim narančasto crvenim bojama na tamnoplavoj kulisi neba, ali linija tamnih sjena koja neumorno dolazi iz dolina neumoljiva je i napreduje polako prema vrhu. Započinje utrka sa linijom što razdvaja dva svijeta. Svijet svjetla i tame. Tko će stići na vrh prije. Mi ili ona.