nedjelja, 17. studenoga 2013.

OKREŠELJ ZIMI

            Vrhovi, smjerovi, usponi. Svi oni jednom stanu pred nas, žive sa nama, odlaze i ostaju iza nas, ali ono što ostaje u nama za svakim od njih jest duša planine. Ostaje samo za one koji su je sposobni upijati, osjetiti. Ona puni naše osjećaje, emocije. No da li smo svi mi sposobni primiti i uživati u takovim emocijama koje kod nekih drugih bude strah, odbijanje. Da li samo odabrani imaju onu iskru koja je u nas usađena rođenjem, a koja se nenadano razvije prvim doživljajem planine. Iskru koja nas prije ili kasnije kao začarane prikuje za gore, planine, tako da nam neizvjesnost, hladnoća i tišina planina postaju draže od tople mirne svakodnevice dnevnih soba. Da li je to onaj već toliko opisivani osjećaj slobode ili osjećaj zarobljenosti?

            Prošlo je već preko tri mjeseca od zadnjeg uspona u Zimmer-Jannu. Prošla je i berba u vinogradima na poslu, prošle su i predikatne berbe, prošao je i cijeli Novembar u iščekivanju lijepog i sunčanog vikenda koji bi se mogao iskoristiti za ponovni odlazak u planine. Košuta je bila jedna od mojih neostvarenih želja. Šetnja po grebenu te deset kilometara u duljinu rastegnute planine, na njenome kraju bivakirati, na nekom od vrhova sačekati zimski zalaz sunca, zavuči se u vreće za spavanje, te ponovno ujutro čekati sa kamerom i fotoaparatima izlaz prvih sunčevih zraka. Čak i ideja da bi malo snijega u svemu tome bila fora nije bila loša.
Početkom Prosinca pao je prvi snijeg. Po informacijama koje smo skupili  na Košuti i u Julijcima je bilo previše snijega, preko metar, tako da je ideja o prečenju Košute morala otpasti. No, isti izvori  govorili su o vrlo malo snijega u Kamniškim alpama. Provjerom telefonom u Domu u Kamniškoj Bistrici te u  Domu planincev v Logarski dolini smo to i potvrdili:
-“ Ja, v dolini pri Domo ga je samo kakih pet centimetrov, gor pa ga je malo več! “
Pauziranje od tri mjeseca već se osjećalo i u mailovima:
- “ Zato bi sad predlozil dok nas jos "deficienciemontana" nije oborila u krevet da ipak odemo sutra do Logarske, pogledamo Rinku zamrznutu, odemo iznad nje na Okreselj, prespavamo u zimskoj na Okreslju. To je vura od auta, a odmah smo na 1378m. Ujutro je izbor ovisno o okolnostima: Savinjsko sedlo i Mrzla Gora, Tuski zleb i Turska Gora, to su stvari koje bi mozda mogle ici, ali i za njih bi trebalo uzeti pojas, dereze, cepine, uze, komplete, osmice.... To su mesta di sam vec bil u ljeti i otprilike znam kaj nas di ceka. Zimi je to opet poseban dozivljaj pa da vidimo i to. Ne bi se rivali nikam na pretesko ak ne bi vreme bilo dobro. Eto, tolko da si malo izdovoljimo, a tko zna kad se tamo nadzemo i vidimo vreme? Najbnitnije mi je ono da si tam navecer kuhamo, napravimo kakvu fotku, ujutro mesamo nesscafe, pa navece i ujutro radimo prave fotke za Split naredne godine, da se druzimo i uspostavljamo pravi kontakt koji bu nam trebal za velike brege, zar ne? Ko …. i to vreme. Ak bu - idemo gore, ak ne bu bumo vec nekaj zmislili da nam bu interesantno! Mozemo odustati od vrha, ali ne i od druzenja. Je tak ili nije?”
Na hladnoći tepanjskog parkirališta prebacujemo Anđelkovu opremu iz Lagune u Terios. Po cesti za Logarsku dolinu nebrojeno puta prošao je stari crveni Jugo, pa Fiat Brava, pa sada i Terios. Pred ulazom u Logarsku pozdravlja nas mnoštvo zaleđenih potočića, slapića i slapova koji se sa svih strana obrušavaju u korito Savinje. Na ulazu u Logarsku dolinu dočekuje nas jedva vidljivih centimetar snijega. Želje su odjednom porasle, jer ako ga je tako malo ovdje dole, ne može ga biti puno niti gore na Okrešlju. Možda još i napravimo kakvu jaču turu! Na gazdinstvu Logarovih, unutar ograde po blatnoj izrovanoj zemlji šeću se jakovi. Zanimljivo je gledati te životinje ovdje izvan njihove domovine. Kako se uska cestica kroz Logarsku dolinu uspinje prema njenome kraju, tako oko nas raste i visina snijega. Na kraju ceste kod okretišta pod Rinkom, zimske gume Teriosa gaze već cijelih 20 cm snijega.
-“ Bar će biti zanimljivije! “ – veli Anđelko
-“ Ni ja već jako dugo nisam bil po takvom snijegu u alpama.” – dodajem

            Na stepenicama koje vode prema slapu stoji tabla sa natpisom: “ Koča na Okrešlju je zaprta! ” Ništa novog, to već znamo pošto sam na teletekstu i internetu pregledao stanje sa kočama i ustvrdio da je zimska soba na Okrešlju otvorena. Kroz hladni zimski zrak do naših ušiju postepeno dopire zvuk slapa. Prije dva mjeseca bili smo ovdje samo na kratkome izletu sa prijateljima. Rinka je tada bila puna jesenksih voda, a vjetar koji je puhao nosio je sitne kapljice i raspršivao ih u malgu tako da su mnoge od njih završile kao sitna kišica  po stotinu metara dalje u šumi. Danas nas je ponosna Rinka dočekala sa svojim zimskim izgledom. Ledeni tuljac kroz koji protječu hladne vode nešto je kraći. Kako bi bi prikrila ovogodišnji nedostatak u gornjim dijelovima svoje svečane haljine, snalažljiva Rinka nadoknadila je znatno ljepšim tirkizno zelenoplavim zaleđenim stožcem u svome podnožju. Igra hladnoće i materije. Igra vode i zime u stvaranju vrhunskih, a sasvim običnih fizikalnih  transformacija. Cijeli svijet oko nas obavijen je sa pramaterijom.Vodom u njenom kristalnom obliku. Voda, snijeg, led. 
 

     Još par minuta i svjetlost dana zauvijek će nestati. Preko zasnježenog i ledenom kišom pokrivenog mostića prelazimo na drugu stranu. Kroz šumicu  vidi se jasno utrta stazica. Drago nam je da je već netko ovuda prolazio, bar nemamo problema sa utiranjem novog gaza. Par minuta i već se nalazimo na gornjem mostiću koji nas vodi preko samog ruba sa kojeg Rinka obrušava svoje vode u dolinu. Stepenice kojima tijekom ljeta prolaze gomile turista u patikama i ljetnim cipelama sada su duboko ukopane u snijeg. Po koritu Savinje bezbroj se zaleđenih slapića prelijevaju jedan preko drugoga. Baš kao što se bezbroj slapića spušta po koritu prema dolini, sa neba oko nas polagano, ali neizostavno spušta se duga i hladna zimska noć. No bjelina snijega koja obasjava okolinu još je uvijek dovoljna da  ne treba iz ruksaka uzimati čeone svjetiljke. Grane jela, planinske klekovine i niske bjelogorice otežale snježnim zimskim ukrasima povile su se prema dolje. U večernjem sumraku oko zamjećuje sve kraće i sve manje udaljenosti pošto se iste gube u puhastim izmaglicama koje nadolaze iz dolina. Sa svakim metrom kojim se uspinjemo u visinu gazimo po sve dubljem i višem puhastome snijegu. Čeone svjetiljke izlaze iz svojih džepića u ruksacima te brzo nalaze svoje mjesto na našim čelima. Sitni ledeni kristali kao da nadomještaju zvjezdano nebo, iskre se posvuda oko nas. Iskre se pod nogama na stazici, na granama klekovine, na zaleđenim slapovima čiste, djevičanske Savinje. Ljepota doživljaja nije dostupna samo oku već i uhu. U zimskoj tišini, uz lagani šum vode, odjekuje trenje tvrdih đonova zimskih cipela na zaleđenom raspršenom i neslegnutome snijegu. Na nebu kroz hladnoću zimskih maglica proviruju mlađak i po koja zvijezda. Nadolaskom maglica iz dolina i po nebu su se uskoro došetali magličasti oblaci te pokušali zastrti mladu princezu noći od naših pogleda. Da bi ugođaj zime bio pravi tu i tamo nam planinska klekovina strese na glavu pokoju pošiljku snijega. Da je snaga prirode vrlo velika odaje i tanak mlaz vode koji usprkos ledenoj noći izvire na izvoru Savinje u cijeloj toj zamrznutoj atmosferi zime.

            - “ Sat mi pokazuje – 8°C, tlak je i dalje stabilan! “ – izjavljuje Anđelko.
            Utrta stazica vodi nas u šumu iznad izvora. Koliko sam već puta prolazio kroz ovu šumicu i uvijek iščekivao proplanak na njenom kraju gdje su se ukazivali obrisi Rinka i plavog neba iznad njih. Danas, u mraku zimske noći očekujemo samo obrise zimske sobe na njenom kraju. U šumi se sa utrtom stazicom po kojoj gazimo i mi ukrštaju i mnoge male stazice nastale od tragova zečeva, srna i tko zna još koje divljači. Kako li je njima u ovoj zimskoj noći na ovim visinama? Razgovore o mjesečini i životinjskome svijetu prekida silueta zimske sobe na proplanku.
-         “ Eto, tu smo, za danas smo gotovi! “ – sretno izjavljujem.
No naša je sreća kratkog daha pošto su vrata od zimske sobe zaključana lokotom zavidne mase i veličine. Ne mogu vjerovati. Na internetu je pisalo da je otvorena, po telefonu su mi rekli da je otvorena, a sad? Obilazimo cijelu drvenu kućicu ne bi li pronašli možda neki novi ulaz. Sa prozora na gornjem dijelu izlazi snop svjetla. Znači, ostavljaju svjetlo da bi oni koji stignu kasno vidli gdje se nalazi soba. A što će im to kad ne mogu unutra?
-“ Da nismo možda trebali uzeti ključeve od sobe u Domu u dolini?”- pitam samoga sebe i prijatelja.
-“ Pa onda bi na tabli na kojoj je pisalo da je dom zatvoren trebalo i stajati gdje su ključevi zimske sobe.” - nadodajem
-  “ Gle, tamo gore isto nešto svijetli ! “ – veli Anđelko
-  “ Tam je dom! Idemo da vidimo “
Vraćano se po stazici malo unatrag i krećemo prema domu. Nekoliko prozora  lagano je osvjetljeno svjetlom žarulje iznutra, a na zidu, na vješalici opažamo nekoliko jakni. No isto kao što  su nas dočekala zatvorena vrata zimske sobe, tako su i vrata doma bila zatvorena i zaključana. Na drvenom stupu terase nalazi se termometar koji pokazjue – 10°C. Nikako mi se ne dopada pomisao da prespavamo noć na toj hladnoći na kamenim pločama pred domom. Pogled mi zapinje na  skladište za drva kraj doma. Penjem se preko dvenih vratiju i ulazim u njega. Na drvenim policama pronalazim par ključeva. Na jednima piše “Letni šank”, a na drugima “Krčka soba”. Uzimamo ih te njima pokušavamo otvoriti sva vrata i sve lokote na koje smo naišli prilikom obilaska doma, spodnje šupe, skladišta žičare i zimske sobe. Ništa. Ni jedan ključ ne paše ni u jednu bravu. Vraćam se ponovno u drvarnicu. Pronalazim prekidač na zidu i na naše veselje u drvarnici se upali svjetlo. Nalazim se u pravom skladištu. Pronalazim par sjekira, noževe, cijeli komplet gedore ključeva, čavala, boja, lakova. Odjednom Anđelku u glavu sine nova ideja:
       -“ Daj pogledaj ima li koji odvijač ili nešto slično čime bi mogli odšrafiti zasun na lokotu zimske sobe!”
-  “ Ima pila za metal, pa da odrežemo lokot i kupimo im novi drugi dan? “ – pitam
-  “ Može i to ak ništ drugo ne napravimo!” – odgovara Anđelko
Odlazimo u pravcu zimske sobe sa zidarskom žlicom, dva noža, sjekirom, ali ni jedna od tih alatki ne omogućava nam da odvijemo čvrsto zašrafljene vijke koji drže zasun lokota. Potišteni, vraćamo se u drvarnicu. Odjednm mi  pogled zastane na aluminijsko stiropornim pločama za izolaciju na gornjim policama. Ako bi ih skinuli i položili u dio između dviju skladišta, malo počistili sredili moglo bi se napraviti za silu i dobro boravište za noć. Ipak je pod kakovim takovim krovom, iako zapravo na otvorenom. Otkrivam da se lanac kojim su zaključana vrata drvarnice može otvoriti gedoranma sa nutarnje strane. Krasno, sad možemo i vrata otvoriti, a imamo i svjetlo. Uzimam metlu i počinjem sa čišćenjem. Razbacane stvari stavljam na jedno mjesto kako bih oslobodio prostor za izolacijske ploče.
_ “ E, tak ti je to kad gazde nema doma !” – velim u šali dok pospremam razbacano skladište.
Skidamo ploče sa gornjih polica polažemo ih na pometen pod, sa strane postavljam par letvi da si napravim stranice kreveta i za čas od razbacanog neurednog skladišta nastaje sasvim ugodna “ Zimska veranda “.
Otkrivamo i utičnicu na zidu te jedan strujni kabel sa utikačem kraj nje.
        -“ Baš me zanima kaj bu se upalilo, ak to zaštekam!”- velim Anđelku
-“Ja mislim da znam, probaj! ”
Utikač ulazi u utičnicu, a na terasi doma pali se čitav niz Božičnih žaruljica.
- “Super, sad imamo i dekoraciju za noć, pravi  Božićni ugađaj!”- dodaje smiješeći se.
Benzinsko kuhalo uz svoj pištavi zvuk počinje otapati snijeg od kojeg prvo nastaje topla juhica, a zatim i tjestenina sa gljivama. Pred ulazak u vreće za spavanje još jednom bacamo pogled na termometar na stupu verande.
- “ Minus trinaest! Nije to ništa prema Akonkagvi” – tješi me Anđelko.
Uvlačimo se u vreće. Prvo u onu za spavanje pa sa njom u bivak vreću. Kad navučeš sve što imaš na sebe i uvučeš se u dvije vreće čak postaje  podnošljivo. Ni ovog puta se zapravo nemamo čega bojati. Za zimu smo se pripremili, a osim nje tu su samo snijegom pokrivene grane visokih jela, te magličastim oblacima zasjenjen mjesec i pokoja zvijezda na nebu. Jedini strah koji moramo savladati je onaj pred samim sobom i svojim neotkrivenim slabostima. Isprva me malo zebe za prste na nogama, ali kad zadrijemam i probudim se nakon sat vremena otkrivam da su mi i prsti na nogama topli. Ipak bivak vreća ne dozvoljava prodor topline tijela izvan  nje same. Manji problem predstavlja okretanje na tvrdoj aluminiskoj podlozi, te to što mi se svaki puta pomakne ionako mali otvor bivak vreće pa ne znam gdje mi je zapravo rupa za disanje i za zrak. U jednom trenutku se probudim sav mokar oko lica od disanja i uvidim da je otvor bivak vreće negdje drugdje, a ne pred mojim licem. Uzaludno i već pomalo uspaničeno pokušavam okretanjem tijela i guranjem ruku u uskoj vreći pronači njen otvor. Na pomisao mi odjednom dolazi glupa misao da se upravo tako mora osjećati i pile kad mu dođe trenutak da udahne zrak i izađe iz jajeta, a ne može probiti ljusku.
- “ Nije lako biti pile u jajetu!” – pomislim i uhvati me neodoljiv smijeh tako da se ne mogu suzdržati od smijanja. Hihoćem se u vreći, sve dok ne probudim i prijatelja.
-  “ Kaj ti je zima, plačeš se ? “- uspaničeno me pita.
         To pitanje  još je više potenciralo moj smijeh tako da više nisam bio u stanju od smijeha ni odgovoriti Anđelku što mi je zapravo. U biti bila je to dosta nezgodna situacija pošto smo se usred noći toliko razbudili da više nismo mogli  onako polučvrsto zaspati. Situaciju smoi skoristitli za pišanje! Pred jutro sve smo više osjećali tvdoću limenih podloga, a i toplina koja se skrivala unutar vreća kao da je već pomalo pobjegla napolje. Već pomalo zebe za onaj dio tijela koji je izložen zimi pa dobro dođe i tiskanje leđa na leđa, da se ne gubi previše topline. Više ne mogu spavati, a kraj sebe slušam kako Anđelko slatko hrče zamotan u svoje dvije vreće. Ma neću ga buditi sve dok ne svane dan. I meni je uostalom tu u vrećama toplije nego vani, samo što mi je već ta noć pomalo i dosadna i tvrda…













             U sedam sati više ne mogu izdržati te počinjem sa izvlačenjem iz jajetove ljuske. Tvrda, zaleđena vreća čak i liči na ljusku. Budi se i Anđelko. Ne vjeruje da je tako lijepo hrkao pred jutro da sam mu bio zavidan. Gasimo noćnu Božićnu rasvjetu. Termometar na stupu pokazuje -10°C.  Posprema se “Zimska veranda”, na klupama pred domom kuha se jutarnja juhica. Po njoj slijede sendviči, a zatim nezaobilazna nesscafe.
- “Ne vjerujem da bu kaj od kave s mlijekom jer ti je vjerojatno tijekom noći smrzlo!”- glasno razmišlja Anđelko.
- “ Vidi ga, nije se smrzlo!” – vadim iz ruksaka nesmrznutih 0,5 lit Alpskog mlijeka
- “E, nije se smrzlo zato jer si uzeo Alpsko! Drugo bi se sigurno smrzlo!”
       Vreća za bivak kao i ona za spavanje vlažne su iznutra od kondenzacije vlage i topline tijela tijekom noći, ali ih svejedno takove kakve jesu namatamo i spremamo. Osušiti će se kod kuće u toplim sobama. Oblačimo se i spremamo za pokret. Stavljam ruksak na leđa, krećem po ugaženoj stazici oko doma po kojoj smo tijekom noći prošli bar pet-šest puta. Okrenem se da vidim gdje je Anđelko, a pogled mi zastane na malenoj putokaznoj tabli  zabijenoj  na stablu jele čije su se grane podvile pod teretom snijega. Na njoj piše : “ ZIMSKA SOBA “. Pogled mi odluta u smjeru u kojem pokazuje tabla. Pod susjednom jelom čije su se grane isto tako pognule pod teretom snijega skoro do zemlje opažam novu drvenu kućicu koje nije bilo proteklih godina kada sam ovuda prolazio. Ne mogu vjerovati. Zmska soba! Pa bila je par metara od nas!
        - “Anđelko, dođi malo ovamo i pogledaj ovo! ”
 - “Pa nije valjda da…  ….pa to nam je već tradicija da u Kamniškima spavamo  par metara od bivaka ili zimskih soba! ”
Otvaramo vrata i zagledamo se u unutrašnjost nesuđene sobe.
- “Pogledaj, otvorena je! Pa nemrem verovati!” – izjavljujem tužnim glasom.
- “ I potpuno nova, još miriši po friškome drvetu!”- dodaje Anđelko.
-  “ A ja sam za takvu sobicu uzeo i svijeće i kockice za Jamb…. “
- “ Al bi se naspavali na ovim madracima !”
-  “ Dobro da nismo razvaljivali u onu staru sobu,  još bi nas proglasili luđacima!”
-  “ Eto, to ti je kad hodamo po slovenskim bregima, a ne čitamo Planinski vestnik. Sto posto da je tam pisalo kad su sagradili ovu novu zimsku sobu na Okrešlju.”
-  “ Ništa, što je bilo bilo je. Znas kak vele. Sve sto me ne ubije, napravi me jacim!" – završava Anđelko.

      Gaz u dubokom bijelom snijegu vodi nas prema livadama Okrešlja. Iza naših leđa, između magličastih obala koji u ovo decembarsko jutro lutaju nebom proviruje i komadić plavog neba. Iskreno se nadamo i priželjkujemo da će sunce koje bi se moralo pojaviti za par trenutaka obasjati ovu prekrasnu zimsku pokrajinu. Jele, klekovina i niska bjelogorica povile su svoje snijegom i injem ogrnute grane. Tu i tamo, pokoja se pokuša otresti svoje snježne odore te strese na stazicu bezbroj ledenih kristala koji u trenutku zbrišu tragove utrte stazice ispod njih. Stijene Mrzle gore prekrite su zaleđenom čipkom čiju vršnu piramidu već lagano dodiruju sunčeve zrake. No ne za dugo. Raštrkani oblaci odjednom kao da su se dogovorili i zapunili su sve one rupice na nebu kroz koje je još do malo prije provirivalo plavetnilo neba. Vjerojatno su sklopili savez i sa svojom sestrom na tlu, pošto su se i iz doline počele navlačiti magličaste prikaze, a planine su postajale samo magleno mutni otoci u tom sivo-bijelom zimskom svijetu. Doživljaj zime u takovim okolnostima i na takovim mjestima zaista puni ljudske emocije. Sve što nam je bilo nepoznato, što nam je bilo težnja i želja postaje stvarnost. Tajanstvenost prirode gubi svoju snagu, a strah od zimske noći, od dubokog snijega, planine, pretvara se u poštovanje i ljubav do njih samih.
Prolazimo kroz zasniježen otvor u stražnjem zidiću Okrešlja. Koliko sam puta prolazio kroz ovaj otvor. Sam, sa Suzanom, sa obije kćeri, sa dečkima iz kluba, pa prije dvije godine sa starijom Andreom, pa sa Emilom kad smo penjali Vzhodnu. Prolazio sam Okrešljem  u rano proljeće kada su sunčevi zraci topili zaostale naslage snijega u gornjem Mrzlome dolu. U proljeće kada su livade Okrešlja pune kukurijeka, krokusa, divljih jorgovana. U ljeti kada sunce nemilosrdno prži južnu stijenu Mrzle gore, a na livadama cvatu rododendroni, gencijane. U kasnu jesen kada sunce obasjava zadnje narančaste rasplamtjele iglice jesenskih ariša, dok Logarsku dolinu zastiru duboke i guste magle, a nebo se plavi poput mora latica Gencijana Verna. Sada nas je Okrešelj dočekao u dubokom zimskome pokrivaču, dajući nam do znanja da je sada vrijeme mirovanja, a ne vrijeme penjanja i uspona.
Uživamo u raskošima koje nam je i ovog  puta prikazala priroda na ovom čarobnom mjestu. Osjećamo se potpuno slobodnima. Slobodni smo od svih želja i obaveza. Neopterećeni smjerom, vrhom ili bilo kojim ciljem gazimo po sve dubljem i dubljem snijegu prema gore, u jedinoj želji da uđemo što dalje i što više u ovaj snježnim pokrovom zatrpani planinski svijet. Slobodni smo u toj odabranoj želji, slobodni od svih obaveza, od svih materijalnih potreba. Okruženi gomilom prekrasnih neotkrivenih elemenata, slobodni u vremenu da se oko njih zamislimo. 

Malo ispod “ Zaspanog hriba” nestaje ugaženih tragova, a pred nama  otvaraju se polja nedotaknutih bijelih strmina. Snježni pokrov kojim se odjenuo gornji dio Okrešlja dopire nam već skoro do bokova. Ostavljamo ruksake pod jednom stijenom, u nutarnji džep jakne stavljam malu termosicu sa vrućim čajem, uzimamo štapove i dva cepina.
            -“ Sad idemo na hladno oružje!”- izjavljujem
Svijet oko nas počeo se odjednom postepeno pretvarati u neizrazite mutne sjene. Sunčeve zrake više nisu mogle prodirati kroz maglenu zavjesu oblaka koji su se nadvili nad zimsku planinsku pokrajinu. Nestalo je i sjena koje su do još malo prije oblikovale reljef snijegom zametenih stijena i snježne brežuljke. Cijelu pokrajinu polagano zahvaća sivkasta svjetleća izmaglica. Naizmjence utiremo gaz preko bijelih kosina i valovite gorske uspavane pokrajine. Pogled odabere neki cilj udaljen dvadesetak metara i tijelo krene. Deset metara, dvadeset, sad daj malo ti, pa onda ja….sve dok se želje ne izdovolje, sve dok ne počnemo propadati u snijeg do ramena.
-         “ Bez ruksaka se ipak lakše pliva!” –obostrano zaključujemo.
Mekani, duboki snijeg, te svjetleća izmaglica sa tu i tamo po kojom pahuljom snijega daju nam do znanja da danas nećemo nikamo stići osim do kraja svojih snaga. Znači, vrijeme je da se okrenemo.
Dan po povratku na E-mailu iz Graca stajalo je : “Nadam se da se tebi nije zamjerilo i mislim da smo uspijeli ono kaj smo i planirali - druziti se, zezati se i biti vani u "divljini". Znas kak vele: "Sve sto me ne ubije, napravi me jacim!"
Da, zaista. U planini uvijek sije sunce ! 















Dug prema novoj zimskoj sobi je ostao. Da, da, obavili smo i to u nekoj drugoj priči.