subota, 16. svibnja 2015.

ANTELAO - prvi dio

                Kada u prirodi počinjemo zapažati harmoniju i sklad nežive i žive materije koja nas okružuje, shvatili smo što znači -  pojam ljepote.  A nje ovdje zaista ima u izobilju. Dolomiti! Desetak u nebo propetih skupina. Tisuću vrhova, stijena, tornjeva, igala. Nebrojeno planinarskih domova, bivaka, livada, stazica, feratta. Za ljepotu koja se nalazi u ovim visinama neki od nas spremni su uložiti i snagu i volju. Dok visoki tornjevi magnezijem obogaćenog vapnenca tako tisućljećima prkose vremenu, planinarima, alpinistima, u dolinama ispod njih odvija se sasvim drugačiji način života. Sve je podređeno lagodnom uživanju u prirodi te samo čeznutljivim pogledima odozdo prema njima. Visoki, elitni turizam. Nebrojeni hoteli, luksuzno opremljeni planinarski domovi. Žičare koje zimi prevoze skijaše, a ljeti turiste i izletnike.

Marmoladu zovu kraljicom Dolomita. Antelaa kraljem. Između njih prostiru se zelene šume smreka, ariša, borova, strme alpske livade, jezera, serpentinama cesta obavijeni alpski prijevoji. Negdje između njih nalaze se i moje misli. Prelijeću iznad ariševih zelenih šuma, travnatih planina, od davne 1991. kada sam prvi puta bio ovdje i upoznao kraljicu, sve do današnjih dana kada se sa Anđelkom spremamo upoznati i njega. Kralja.


Vožnjom preko Tarvisia, Tolmezza, prijevoja “Passo di Mauria”, na kojem se ne mogu nadiviti ljepoti starih, ogromnih, autohtonih kamenih kuća, stižemo u predvorje kralja. Stare, kamene kuće u meni bude nostalgiju za mirom, tišinom u kojoj žive ljudi ovog kraja. Dok moj Terios uspješno savladava nebrojene zavoje, između Anđelka i mene teče razgovor:
-         “ Gle, kak je lepa ona kuća!”
-         “ Gledaj ono dvorište i ogradu!”
-         “ Daj vidi molim te one balkone!”
-         “ Gle kak su lijepo izdubli one trupce za cvijeće!”
-         “ Aaah, kak je lepa ova garaža!”
-         “ Garaža! No ovo pa još nisam nikad čuo!” – kroz smijeh dobacuje Anđelko.
       U labirintu uskih, strmih uličica San Vita di Cadore treba pronaći onu pravu koja vodi prema Riff. Scoter Pallatini. Zbunjeni zastajemo i pitamo. Ljubazni Talijan zove nas da ga autom slijedimo prema donjoj stanici žičare za Riff. Scoter Pallatini. Podne je. Nikad još nismo koristili žičaru za uspon na planinu, no želja da prije noći stignemo do bivaka Cossi, koji se nalazi pod vrhom na 3.111 m tjera nas da iskoristimo i ovu mogućnost. Za jedan smjer cijena je 5 EU, za oba smjera 7 EU. Kupujemo povratnu te svaki sa svojim ruksakom sjedamo na svoju viseću klupicu.
-         “ Eto, ovo ti je tipičan primjer kako je vrijeme u biti novac!” – viče Anđelko sa svoje klupe.
Pogledi nam kruže od naših nogu pod kojima se prostire zelena livada, preko Antelaa koji se uzdiže iznad naših glava, narančastih stijena Sorapisa, sve do oštrog zuba Pelma koji zadire u nebo iza naših leđa. Gledamo u strehu našeg kralja.
-         “ Malo je snijega, tek nešto pod samim vrhom! Streha bi se cijela mogla proći bez dereza, a mislim da ih ni za zadnjih 100 metara vrha ne bi trebalo.” – dobacujem Anđelku.
-         “ Da, bilo bi dobro da uz sve što teglimo ne moramo još vući i dereze.”


U ruksacima su vreće za spavanje, kuhalo, posude, hrana, penjačka oprema, uže, cepini, odjeća, voda, kamere, fotoaparat, a do večeri moramo obaviti uspon od 1.500 metara. Za desetak minuta, žičara nas odlaže na travnatom platou Rif. Scotter-Palatini (1585 mH, privatna). Po siparnim serpentinama uspinjemo se prema Sedlu Forcella Piccola na 2.120 m. Pokraj stazice ponovno nas prati najraznolikije ljetno cvijeće. Nakon obilnog kišnog perioda, ovo je prvi vrući ljetni dan pa su trave i zelenilo podivljale. Sve je u cvatu. Posljednji rododendroni, raznorazni plavi i ljubičasti zvončići, kamnokrasi, žuti makovi, poneka gencijana. Dok vrućina i visoka vlaga pogoduju biljnom svijetu, pod teškim ruksacima obojici sa čela kaplju ogromne kapi znoja.
-         “Pa ovdje nema kapi vode ni za lijek!” – zapanjeno zaključuje Anđelko.
-         “ Nije to granit pa da sve teče niz planinu do dolina. Ovdje Dolomit popije sve na mjestu na kojem je kaplja pala.”
         Uz kaplje koje ovog puta padaju sa našeg lica, laktova i gležnjeva, uz laganu glavobolju u mojoj glavi, napokon stižemo na sedlo Forcella Piccola. Sa druge strane sedla, Antelao nam otkriva ostatak svojih kamenih palača, ogromnih kosih ploča, sipara i grebena. Kako nemamo dovoljno vode za uspon do bivaka, moramo se još spustiti stotinjak metara do niže ležećeg doma Pietro Galassi na 2.018 m. da bi obnovili zalihe vode i snage. Sa lijeve strane uzdižu se narančaste rupičaste stijene Sorapisovog amfiteatra, dok se sa desne spuštaju travnate livade prošarane cvjetićima malih plavih gencijana. Pred domom, na betonskoj ogradi stepeništa, nekoliko crnih kavki uživa u ostacima hrane koje im je sipao domar.
-         “ Kad vidiš da i planinske kavke ovak slasno jedu špagete onda si siguran da si u Italiji !” – dobacuje Anđelko.
Sa poslužiteljem za šankom razgovaramo na engleskom što je ovdje rijetkost. Prva boca mineralne ispija se bez zadrške, a dvije manje idu u ruksake za uspon. Zalihe za bivak i noć otopiti ćemo na vršnom dijelu strehe koji je još uvijek djelomično pokriven snijegom. Moja glavobolja ne prestaje. Od doručka je prošlo više od 11 sati. Pa naravno da me boli od gladi. Uzimam i jednu štrudlu u nadi da će šećer, ugljikohidrati i mineralna uskoro odraditi svoje.
-         “ Dobri runneri mogu za tri sata otići odavde na vrh i za tri se sata spustiti dolje!” – odgovara nam domar na naše pitanje koliko će nam trebati vremena do bivaka. U knjigama i vodičima koje smo listali navodi se vrijeme od 4 sata za vrh.
-         “ Da li je tko već danas otišao gore, do bivaka?” – pitamo jer nas zanima hoćemo li  biti u bivaku sami ili ćemo možda imati društvo.
-         “ Samo nekolicina ih je ove godine išla gore, a jedan je danas ujutro rekao da ide na vrh, ali se još nije vratio.” – odgovara domar.
-         “ Otišao ujutro, a još ga nema. Tri su sata poslije podne. Taj ne spada u  runnere ili su uvjeti možda i teži nego što domar milsi.” – izjašnjavam se sam sa sobom.


          Napuštamo riff. Pietro Galassi. Prolazimo kraj igrališta za “balote” što je samo još jedan od dokaza da se nalazimo u Italiji. Na žalost, moramo ponovno priboriti za onih 100 metra koje smo izgubili spuštajući se sa sedla do doma. Glavobolja polako prolazi, izgleda da je u pitanju ipak bila glad. Sa sedla skrećemo po slabo markiranoj stazici prema vršnome masivu Antelaa. Stazica vijuga kroz travnate livade, preko nekoliko manjih kamenih skokova prema siparnom kotlu pod stijenama Antelaa. Usprkos lakom terenu, osjećamo kako su naši ruksaci ponovno dobrano natovareni. Plaćamo cijenu za našom željom da prespavamo u bivaku na 3.111 metara pod samim vrhom kralja Dolomita.
-         “ Baš me zanima kakve ruksake imaju ti runneri!”
-         “ Sa jaknom i flašicom vode!” – odgovara Anđelko.
-         “ A da mi njima probamo dati naše, pa da kraj njih malo runnamo?”
-         “ Pogledaj gore, izgleda da sad silazi onaj koji je jutros išao na vrh. “
              Pogled na sat govori nam kako nešto ne štima sa njegovim vremenom uspona i silaska. Kazaljke upravo pokazuju 16,00 sati pa ako je on krenuo na vrh ujutro i nije došao ni do bivaka?
-         “ Ovaj sigurno ne spada u runnere!”- sa smiješkom veli Anđelko.

Nakon nekoliko minuta, susrećemo se sa mlađim poprilično jakim  muškarcem kojeg ispitujemo.
-         “ Recite nam, koliko još ovako natovareni imamo do bivaka, tamo bi htjeli prenoćiti!”
-         “ Ne znam, ja niti do bivaka nisam uspio doći, jer su ploče na zadnjem dijelu strehe prekrivene  slojem šljunka i snijega pa ne pomažu ni cepin ni dereze.”
-         “ Pa dokle se onda uopće može?”
-         “ Ja sam se okrenuo na kojih 3.000 m. Dalje se nisam usudio.”
-         “ Pa to je samo 100 m od bivaka, jeste ga barem vidjeli?”
-         “ Ne, nisam! Vas ste dvojica, možda ste bolji od mene, probajte! Treba vam još oko tri sata do mjesta gdje sam se ja okrenuo.”

           Računamo. Sada je 16,00 sati. Ako do 19,00 ne uspijemo doći do bivaka, moramo se odlučiti ili ćemo spavati pod vrhom na otvorenom, ili se vratiti natrag u dom. U najgorem slučaju, ako ne nađemo mjesta za spavanje na strehi, do 21,00 je dan, a zadnjih sat po ravnome se može i sa čeonim lampicama. Uspinjemo se nešto užurbanijim koracima prema siparnom kotlu. Do sada smo relativno polako i mirno hodali računajući kako imamo vremena sve do 21,00 sati polako šetati do bivaka pod vrhom. No teški ruksaci natovareni zimskom opremom, kuhinjom, spavaćim sobama, filmskim studijem odjednom  postaju sve teži i teži. Prelazimo preko posljednjih ostataka snijega na siparu I približavamo se stijeni Antelaa. Slijedi lagano penjanje po kosim kamenim pločama koje nas odvode u srednji dio stijene. Nezgodni detalji primoraju nas da obje kamere stavimo u ruksake kako se ne bi oštetile od udaraca u stijenu. Na ovakvim detaljima inače često stanemo, vadimo kameru, snimimo lijepi detalj, vratimo je u ruksak i odmoreni idemo dalje. Ovog puta za to nemamo voju pošto nam je jedini cilj stići do bivaka ili se vratiti još za vrijeme dnevnog svjetla.
Kosa, dugačka, izložena polica, širine oko pola metra, vodi koso prema gore na početak strehe kralja Dolomita.
-         “ Gle, ovdje ima dovoljno mekog sipara I kosih glatkih ploča za prespavati ako ništa drugo ne nađemo.” – konstatiram.
-         “ Moguće. Ovdje i ne bi bilo previsoko za provesti noć. Sad smo na oko 2.600m.”
Pogled nam seže u daljinu I visinu. Streha Antelaa odjednom je postala mnogo duža i višlja nego što je to izgledalo iz doline. Korak po korak slijedeći jedva vidljive markacije I pokoji kameni možic uspinjemo se prema vrhu strehe.
-         “ Pozna se i visina, a bogme i godine stari moj!” – tužim se Anđelku.
Noge polagano odlaze jedna pred drugu u nekom uspavanom ritmu, dok pogled stalno prati  uskih 50-tak metara strehe u nadi da postoji još neko sigurno mjesto za bivak na otvorenom ukoliko I mi ne uspijemo doseći onaj limeni pod vrhom.
-         “ Pa daj mi reci molim te, ja tu ne vidim nikakvih problema za ići do vrha.” Tamo ima malo snijega, ali se lijepo može zaobići po lijevom ili desnom rubu strehe.” – nervozno priča Anđelko.
-         “ Ja ne vidim gdje bi tu bilo problema osim ako nas ne čekaju negdje gore iza onog skoka gdje za sad ništa ne vidimo, a do tamo imamo još najmanje sat vremena. Ako tamo zapnemo, onda do mraka nismo dole.” – odgovaram.
           Kako dobivena visina raste, ruksaci postaju sve teži I teži. Krenuli smo ujutro oko 5 sati iz Čakovca, a sada je već 18,00 sati. Sa kamerom uopće ne snimamo jer nam je jedino važno pronaći put do bivaka koji naš prethodnik nije uspio.  Po kamenim kosim pločama strehe nalaze se duboke brazde, pukotine kje je izdubila voda koja se topi i klizi po njihovom dnu prema dolje. Neke od njih sad su već suha pa razmišljam o tome da se u krajnjem slučaju zavučemo u neku od njih, te zaštićeni od vjetra prespavamo noć na strehi. Pred nama se ukazuje stjenoviti skok, a pod njime snježna polja.
-         “ Daj molim te pogledaj na kojoj smo visini!” – već polako u panici pitam Anđelka.
-         “ 2.900 metara. Mislim da je bivak iza onog skoka, a da ovaj pred nama nije skok ni prošao!”
Kameni možici vode ravno preko snježnog polja na kojem stvarno ne pomažu ni dereze ni cepin. Kose kamene ploče pokrivene su slojem šljunka, a taj sa 10- 20 cm mokrog snijega. I najmanje proklizavanje stvara smjesu snijega i šljunka koja neizostavno vodi do pada.
-         “ Ja ti tu nejdem, makar baš tu vodi staza. Idemo tamo desno, po rubu gdje nema snijega” odlučan sam.
Opažamo kako tragovi našeg prethodnika prestaju neposredno prije stjenovitog skoka koji naizgled treba zaobići po krajnje nezgodnoj zasniježenoj kosoj polici ispod koje se vide samo krovovi kuća San Vita di Cadore. No kako mi zaobilazimo snježno polje sa desne strane, usred skoka nam se ukazuje lagani kamin kroz koji vodi nastavak uspona.
-         “ Pa onaj mamlaz je tu odustao!”
-         “ Da, sa snijega nije vidio prolaz pa se ustrtario!”
Prolazimo kroz kratki kamin i krećemo prema vrhu po zadnjem dijelu strehe na kojem se još uvijek tu i tamo nalazi koje teže prohodno snježno polje.
         Već je skoro 19,00 sati. Potpuno oneraspoložen, umoran, sa svim onim mrvicama strahova koje su se negdje ugnijezdile u iščekivanju konačnice našeg noćenja, svakih desetak koraka moram stati i odmoriti mišiće nogu. Nejde da ga ubiješ! Kako zavidim onim ljetnim runnerima sa jaknicom i flašom vode u ruksaku.  A onog mamlaza koji nas je tako ustrtario sutra bolje da i ne vidim. Usprkos našim željama da sve bude jednostavno i lijepo do izražaja ponovno dolazi vječita sinteza istovremene ljubavi prema takovim dijelovima prirode i svijesti o vlastitim sposobnostima i mogućnostima. Uvijek je najslađe ono u što si uložio najviše napora. Barem na kraju, kad sve sretno završi. Vjerujem da spadamo u normalne ljude, te da će nam naš željeni bivak biti tako željno iščekivana nagrada, sreća, put ovih dviju sitnih duša prema pojmu bezgranične otvorene slobode svijesti. U protivnom, javno ću priznati da sam postao mazohista.

Ponovni pogled na Anđelkov sat. Prošli smo visinu od 3.050 m.
-         “ Pa dobro gdje je taj bivak? Ako je samo 50 m iznad nas morao bi se već vidjeti!” – vičem potpuno bez volje za ijedan novi korak prema naprijed.
-         “ Idemo tamo na lijevo, na stjenoviti rub, da zaobiđemo zadnja snježna polja. Ionako je streha široka samo 30 metara pa ne moramo baš hodati po markacijama ako nejde. Sad je 19,00 i još imamo dva sata dana. Sad me niti vrag ne natjera natrag dolje. Ima da ga nađemo i točka!” – odgovara Anđelko.
Anđelkove riječi tjeraju me da se zamislim. Ima čovjek pravo. Kad smo se tako natovareni bez veze žurili, uspinjali sa ubijenom voljom za uspon, prošli dio na kojem je naš prethodnik odustao, nema razloga da se dalje mučimo i nerviramo. Polako naprijed!
-         “ Slažem se, imaš ti prav!” – odgovaram.
Razmišljam  kako je upravo put naših dviju, u ovim prostorima neuglednih, malih, duša prema pojmu bezgranične otvorene slobode svijesti upravo ono što nas i dalje vuče naprijed. Jesmo li mazohisti ili egoisti? Možda i oboje istovremeno? Želja za tim - nečim jača je od samog tijela i njegovih mogućnosti. Duhovno ili tjelesno. Da bi udovoljili duhovnim elementima svijesti, uvijek mora stradati materijalno tjelesni dio nas samih. Izgleda da je to sudbina alpinizma.
Pauze koje sam dosada radio između svakih desetak koraka, odjednom se svode na svakih pet koraka. Pa k vragu, zar sam toliko omatorio, ili sam izgubio svu kondiciju ili mi je onaj mamlaz dolje ubio svu volju za uspon. Anđelko hoda kojih dvadesetak metara ispred mene i istražuje mogućnosti za nastavak uspona.
-         “ Eheej! Pogodi što stoji pred menom!” – čujem odozgo.
Vidim Anđelka, ali od bivaka ni traga.
-         “ Kaj si ga našel?”
-         “ Tu je! Samo je tako sakriven da ga ne vidiš dok nosom ne udariš u njega!”
(nastavak slijedi)