petak, 19. lipnja 2015.

JUBILEJNA - prvi dio

Tko ih ne pozna? Kasno u jesen,  kada nam dolinske magle ubijaju raspoloženje, kada nakon dugog kiselog vremena vjetrovi odgrnu oblačnu zavjesu, pojave se iznad šuma daleko na obzorju. Iskre se u suncu kao kristalno čisti zvonici, koji zovu u visine. Izgledaju daleke i hladne, a nama je pri pogledu na njih toplo u srcu. (mk)


Već nekoliko godina, Anđelko i ja maštali smo o rasplamtjelim , žuto narančastim arišima na modroj pozadini neba i bijelih vapnenačkih stijena. O igrama svjetla i sjena bijelog kamena iznad mora kasno jesenskih magli koje se mirno i nečujno provlače između vrhova i zatvaraju poglede u duboke doline. O kasno jesenskom suncu koje još uvijek svake večeri u purpurno - narančasto oboji vrhove kamenih gorostasa. Duhovno bogatstvo koje osjeća prijatelj možeš samo naslutiti ukoliko isto osjećaš i sam. Nekada ne treba prozboriti ni riječi. Samo pogled u pravcu skrivene ljepote  dovoljan je da oboje znamo što to znači. Jesen u Julijskim alpama. Tada se u njima priroda pokaže u svojoj najvećoj ljepoti. U to vrijeme planinarski domovi već su zatvoreni. Jesenske stazice i putovi odmaraju se od tisuća ljetnih koraka koji su njima prošli, polagano dišu u ritmu opadanja zlatnih ariševih iglica, koje ih pokrivaju pripremajući ih kao pred pokrov bijelom zimskom pokrivaču. Titraji sunčevih zraka jasan su odbljesak topline na hladnoj, jesenskim lahorom uznemirenoj površini malih jezeraca. Iznad mora magli u kojima plutaju napušteni vrhovi, osjećamo kako vrijeme tada ovdje teče mnogo polaganije i mirnije.

U skupini Prisojnika i Razora nema mekanih travnatih planina. Iz duboko zarezanih dolina Soče, Trente i Zadnjice jedva da možemo opaziti visoke vrhove. Visoko uzdignute glave samo slutimo da stojimo u podnožju ovih ogromnih kamenih katedrala i zvonika. Njihove sjene pružaju se daleko u duboke doline, a tek dvije svijetle točke na šumama obojenim jesenskim bojama daju naslutiti da negdje iznad  postoje i dva okna. Preko uskih kamina i polica tamnih sjevernih stijena kroz njih vodi put. Jubilejna pot.


Na Vršić dolazimo sa mojim Teriosom dok Anđelko ostavlja svoju Lagunu kod Mihovog doma,  kako bi si olakšali povratak. Po širokoj šljunčanoj stazi prolazimo kraj zatvorenog Tičarjevog doma. Uska, mekana, već pomalo obrasla šumska stazica posuta rijetkim iglicama i pokojim jesenskim listom vodi nas prema hladnim sjenama obavijenoj stijeni Prisojnika. Na njenom rubu, poput naznake duge noći i polaganog buđenja dana pojavljuje se već pomalo danjim svijetlom izblijedjela silueta mjesečevog srpa. Lice Ajdovske deklice urezano u stijeni,  počelo se buditi. Sve dok nema jasnih sunčevih zraka i njihovih sjena, lice deklice tek je neizrazita silueta u stijeni. Prema legendi Ajdovska deklica proricala je sudbinu žiteljima toga kraja te im davala korisne savjete o sjetvi i zetvi. Jednog dana prorekla je jednome lovcu da ce ubiti kozoroga sa zlatnim rogovima koji prema legendi zivi u tim planinama. To proročanstvo izazvalo je srdžbu jedne druge vile, koja je za kaznu Ajdovsku deklicu pretvorila u stijenu.



Pod  crvenkasto obojenim prevjesima  vrijeme je da se navuku pojasevi, na glavu stave kacige i pripremi sva ostala oprema potrebna za uspon po stijeni ispod prednjeg prisojnikova okna. Već prvi koraci, prvi klinovi i sajle, nagovješćuju lijep, uzbudljiv uspon. Ni meni, ni Anđelku nije ovo prvi puta da penjemo ove strmine. Još mnogo prije nego što smo se upoznali, oboje smo prošli preko tih vertikalnih stazica, kamina, pukotina, naježenih klinovima i sajlama. Neka sjećanja još uvijek su sasvim jasna, detalji su poznati, a ona druga već su  potpuno izblijedila. Njihovo ispreplitanje čini ovaj uspon još uzbudljivijim. Sunčeve zrake već jasno naznačuju obraz Ajdovske deklice.
Stazice u srednjem dijelku stijene kao da su nestale iz našeg sjećanja:
-          «Ja se ne sjećam da sam ovuda hodao!» - izjavljujem
-          « Da znaš da ni ja! Ali druge stazice u ovom dijelu stijene nema!»
-          « Nemam pojma. Kak da tu uopće nisam bil»
-          « Je, dobar je taj Alzenhajmer! Kako starimo, svaki put nam se već prođeno čini novo i drugačije.» - završava Anđelko.
-          « Tak ti je to. Vele da one godine koje imaš, više nemaš, a imaš još samo one koje nemaš!»
            Uske police vode nas čas lijevo, čas desno u gornji dio prisojnikove stijene. Teški ruksaci natrpani opremom za bivakiranje, kuhanje i hranom i vodom za tri dana, pošteno crpe kalorije i pretvaraju ih u kaplje znoja. Vrijeme je da se tijelo oslobodi viška odjeće. U kratkim rukavima nastavljamo naš uspon. U trenu kada potpuno uvjereni kako se radi ili o Alzenhajmeru ili o pogrešnom putu  Anđelko konačno opaža tamno žuti vertikalni kamin naježen klinovima i sajlom.
-          « Ahaaa! Sad se sjećam!  Tam gore na vrhu je uski kosi kamin kroz koji sam zadnji put morao skinuti ruksak i gurati ga pred sobom!» - sretan sam što nije u pitanju krivi put već lagani Alzenhajmer.
-          « Da, sad se i ja sjećam toga!»-
Dvadeset metarski kamin počinje sa prevjesnim ulazom. Penjanje po njemu pruža vrhunski užitak. Prevjes nakon nekoliko metara prelazi u vertikalu, a zatim naglo skreće u lijevo na kosu natkrivenu policu koja pod svu silu želi spriječiti našem ruksaku da ide dalje sa nama.  Tek puzanje na boku sa ruksakom nagnutim prema vanjskome rubu stijene omogućuje prolaz:
-          «Ide pajdo?» - pitam
-          « Ma ide, mučim se kak glista u kamenu!»
-          « E, znaš, sad sam  se sjetil da su me pred 20 godina neki Nijemci tu fotografirali i poslali mi fotku u Čakovec. Bilo me strah, ali nije bilo teško!»
-          « Mlađa kičma je bolja za penjanje u stilu gliste, to je istina!»




Pred nam se ukazuje prednje prisojnikovo okno. Veliki otvor nastao tik pod vrhom stijene. Sa stropa kaplje voda. Svaka kap koja se obruši sa visine, glasno odjekne rezonirajućim zvukom unutar ove ogromne katedrale. Duboko pod nama, na krošnjama šuma u dolini, jasno se ocrtava svijetli krug što ga čine sunčeve zrake koje prodiru kroz okno. Crveno narančasti sipar vodi prema izlaznoj stijeni.
            Južna strana prisojnika blješti u podnevnom suncu. Tople, jesenskim bojama obojene Trentarske travnate strmine, te sunce, čije se zrake bijele na vapnencu prisojnikova grebena pružaju sasvim različiti ugođaj od onog pažnjom i penjanjem napetog u tamnoj hladnoj sjevernoj stijeni. Zastajemo i propuštamo par u srednjim godinama, koji je opremljen samo laganim ruksacima i laganom ljetnom odjećom. Spuštaju se sa vrha Prisojnika po južnim kosinama na Vršić. Uski greben, sa ponekim klinom ili sajlom, vodi nas po rubu grebena, prisojnikove strehe, prema podnožju vrha. Daleko, u daljini, u suncu se blješte vječiti snjegovi kralja Grossglocknera, njegovih podanika Sonnblicka,  Hocharna, Schareka,  Ankogela i njihove kraljice Hochalmspitze. Sa druge strane, pod nama leži duboka Trenta, trag Soče obasjan suncem.
            Vrijeme je nesmiljeno. Ono ima svoj stalni ritam, a mi kako smo sve stariji, sve bolje natovareni, sve sporiji ritam. Tik pred vrhom prisojnika zaključujemo kako nam je cilj zapravo Jubilejna pot, a ne vrhovi. Kako smo obojica već bili na vrhu nekoliko puta, bolje je da vrijeme utrošimo na što brži prijelaz Jubilejne nego na osvajanje vrha na kojem smo već bili. Uzimamo kratku pauzu, a i krajnje je vrijeme da malo olakšamo težinu naših ruksaka. Dva sendviča i pola litre vode pomoći će nam i fiziološki, ali i psihološki. Planinske kavke u ovim danima savršeno i u momentu pronalaze rijetke posjetioce i u svega nekoliko sekundi od našeg sjedanja na trave, već lete oko nas željne da im se nešto ubaci u kljun.

            Priječimo siparne strmine pod vrhom prisojnika u pravcu njegovih susjeda, Zvonika. Po njihovoj sjevernoj strani, vodi Jubiljena pot. U dolinama ispod nas naziru se oštri zavoji vršiške ceste, suncem obasjano jezerce u Kranjskog gori i šume obojene jesenskim spektrom boja.
            Polako i oprezno, ukapčajući se za sajle, držeći se za klinove, pažljivo postavljajući noge na ponekad rijetka uporišta, polako se približavamo zadnjem  prisojnikovom oknu. Uske police osigurane sajlama, polako se šire, pretvaraju u malu stazicu i pred nama se pojavljuje zadnje prisojnikovo okno.


            - » Pred deset godina kroz okno smo hodali ravno po snijegu. Ne mogu vjerovati koliko je snijega onda bilo, a sad ga nema gotovo ništa.!« - priča Anđelko.
Ponovno prolazimo sa sjetne, sjenama obavijene sjeverne stijene na osunčanu, sad već polako večernjim bojama obojenu trentarsku stranu. No do prvih smeđkastih jesenski toplih trava treba se spustiti po najstrmijoj klinovima opremljenoj stijeni u cijelim Julijskim alpama. Za moje gojzerice često i nema nikakvog uporišta osim hrapave vertikalne stijene. Čvrsta veza mog penjačkog pojasa sa čeličnom sajlom i zvuci prikapčanja matičara i kompleta ulijevaju sigurnost  pa mogu uživati u spoznaji da se duboko ispod mene prostiru zlatnožute travnate strmine čijim se bojama igraju tople jesenske sunčeve zrake. Kao da mi je u tim trenucima dano čut šapat ove stijene, glas iz dolina koji pričaju dio jedne nove lijepe bajke o Zlatorogu i njegovom kraljevstvu. Pokret ruke, pokret noge, vertikala prelazi u usku policu, ova u stazicu koja nas napokon dovede do toplih zagrijanih travnatih strmina.
             Pogled na sat ulijeva nesigurnost. Već je 18 sati. Ne vjerujem da ćemo za sat vremena moći stići do sedla između Planje i Razora, a kamo li do doma na Kriškim podima. Svaki korak sve je teži, svakim korakom, tijelo je sve više umorno. Zalihe vode već su popijene. Srećom, iz same sredine razorove stijene, u uskom kaminu još uvijek se cijedi voda. U dvije poput igle tankih vodenih niti pokušavamo napuniti prazne flaše za vodu. Vrijeme prolazi, svake sekunde opaža se sve veća tama, a flašice nikako da se napune.. Moramo izabrati između vode i još malo svijetla. Izabiremo svijetlo. Anđelko kao da ne poznaje umor. Čudim se kako može tako ići nakon već deset sati penjanja i nošenja naših teških ruksaka. Zastajkujem svakih pet minuta da barem za nekoliko sekundi odmorim mišiće nogu.
         -  « Ide, pajdo? Ajde još malo, pa smo na sedlu!» - veli Anđelko
         -   « Ma da znaš da se više ne pridržavam rukama. Sad već hodam na sve četiri!» - odgovaram
         -    « Daj mi nešto iz ruksaka da ja nosim do gore!» - veli u nadi da će meni biti lakše i da ću ga moći slijediti.
Ne znam što da radim. Nikad mi se nije desilo da mi netko drugi mora nositi stvari jer sam ja posustao. Skidam ruksak, vadim vrećicu sa hranom. No ni to ne pomaže. Umor je svoje napravio. Želja da se prije mraka dođe na sedlo polako prelazi u želju da se nađe siguran i miran prostor za bivakiranje.  Unutar umornog tijela bore se misli. Pokušati ili prespavati. Što mi sve to zapravo treba? Mogu li ja uopće još planirati ovakve ture? Što ću imati od forsiranja tempa ako ćemo poslije u mrklome mraku morati silaziti na drugu stranu i tražiti dom. Pogledi su sve više uprti u traženje koliko toliko ravnog mjesta za noćenje.
      -     « Ja dalje ne mogu!» - teškom mukom priznajem i prijatelju i samome sebi.
      -     « A da ja još malo odem naprijed i pogledam? « -pita
      -      « Nema smisla, ja sam ti gotov i jedino još  želim da nađemo mjesto za spavanje!»

            Put preko razorove stijene vodi u obliku velikog slova  S. Na mjestu gdje velika greda završava svoj put  i skreće ponovno u desno, pronalazimo ravnije mjesto sa sitnijim siparom. Nekoliko većih kamena može se izvaditi tako da se uredi mjesto za spavanje. Sunce je već odavno zašlo za grebene Jalovca i Kanina. Samo crvenilo neba koje je ostavilo sunce na njemu, još osvjetljava maleni prostor na kojem ćemo prenoćiti.  Trenta je već odavno u mraku, jedino svjetla prozora kuća govore da u dolini ima života. Prestankom kretanja tijelo je izgubilo osjećaj topline, večernja se hladnoća polako seli u naše mišiće. Odsjaj crvenila večernjeg svijetla polako nestaje. Čeone svjetiljke na našim glavama prodiru kroz tamu noći da nam olakšaju pripremu za noć. Prvo treba razvući bivak vreću, u nju ugurati zimsku vreću, uvući se, pokraj sebe na toplo staviti vodu za noć i baterije kamere i fotoaparata. Povaditi ispod sebe sve kamenčiće koji bi tijekom noći mogli jače žuljati. U praznu navlaku vreće staviti ostatak odjeće kako bi se napravio jastuk.  Navući lagane rukavice,  povući zatvarače i pokriti se preko glave. Razmišljam kako ću morati oprezno piti vodu tijekom noći jer je ima sasvim malo u plastičnoj boci koju grijem kraj sebe unutar vreća. Tek što sam lagano utonuo u prvi san, začujem zvuk lupkanja kamena o kamen koji dopire iznad naših glava. Razmišljam što bi to moglo biti, nije valjda netko još iznad nas? A možda ipak ti zvuci kao jeka dopiru iz doline. Istovremeno zavidim Anđelku na zvuku koji on izvodi, jer pokraj sebe čujem lagano hrkanje.  Budim se iz laganog polusna, skidam rukavicu i gledam na sat.  Bože, pa tek su 23 sata. To je tek četvrtina ove noći. Uz stalno tek naznačeno dremuckanje i stalno traženje najudobnijeg položaja na tvrdom kamenju, ponekad legnem na leđa i promatram zvijezde. Daleko od grada, daleko od ljudi, daleko od pogleda, nebo je bogatije zvijezdama. Tamna nebeska modrina, ispunjena je nebrojenim većim, manjim iskricama poredanim po nekom čudnom redu u samo njima znane skupine i oblike. Tu i tamo, lagani vjetrić zapuše i zanjiše kapuljaču spavaće vreće.