četvrtak, 17. ožujka 2016.

STUBAJCI - treći dio

        Spavanje je po običaju bilo kratko, već oko 3 sata iščekivao sam jutarnje zrake na prozoru.  Oko pola šest ustajem i odlazim na umivanje. Anđelko pakira stvari i iznosi ruksake iz madraclagera. Ustaje i domar, otvara kuhinju. Sjedam za stol u iščekivanju novog jutarnjeg okidača za pogon neurotransmiterskih veza centra razmišljanja sa bazalnim osnovama sinapsi veza ligamenata i mišića…mmmm, tri puta mi je došao natočiti, bog ga blagoslovio ! 
Dva veća kruheka sa putrom i pekmezom i možemo dalje. A možda još ipak koji gutljaj kavice, molim….
            - „ Ako sam se moral dići prije šest za vaš doručak, neću vas više iza šest vidjeti u domu! Jasno!“ – u šali dobacuje veseli domar koji tu i tamo ujutro otrči na Pfaff tek da vidi je li sve u redu.

      Ipak kao prvi izlazimo iz doma i pogled nam odlazi prema našem današnjem vrhu – Wilder Freigeru. Današnje jutro nije tako čisto kao što je to bilo prethodna dva dana. Wilder Freiger, kućni je vrh Becherhaus, na njega oni najbrži „skoče“ za manje od sat vremena. Slijedimo sajle gelendera koji nas po grebenu spušta na ledenjak. Kako mi nikako ne spadamo u one „koji skoče“ polako se uspinjemo prema vršnom dijelu grebena Freigera. Uskoro nas dostižu dvije mlade djevojke i mladić. Puštamo ih naprijed i gledamo kako mladost ima snage više od nas. Da bi ublažio situaciju Anđelko se sjeti:
- „ Mi dva zbrojeno imamo više godina nego oni svi tri zajedno!“
- „ Kaj s tim oćeš reći, da sam ja već tolko stari?“
-  „ Ma uopće ne izgledaš staro, sam ti nejde više kak nekad!“

-  „ Ja hodam polako da upoznam svaki detalj s puta!“
Predvrh Freigera je ogroman ledeni plato sa kojeg se na lijevu stranu razvukao uski, gotovo ravni, većim dijelom snijegom pokriven greben. Oblaci su već pomalo zakrili vrhove oko nas, ne želim si ni misliti što se sve može desiti ukoliko nas nevrijeme i magla zahvate prije nego što se spustimo na kojih 2.000 m. Ostavljamo ruksake uzimamo samo kameru i fotoaparat i krećemo prema križu udaljenom kojih 200 m od nas. Strmina koja se sa desne strane nalazi pod vrhom i ledenjak čiji se kraj ni ne vidi zbog ogromnog ledopada čini me nekako nesigurnim. Nikako ne bih želio otklizati negdje dolje u nešto čemu ni ne vidim kraj.
- „ Ja ti tu nejdem nenavezan!“ – velim Anđelku
- „ Pa to ti je ravno, samo izgleda strmo, a kad si na stazi ravno je i ima utrti gaz!“
- „ Znam ,ali ja se bi ipak radije navezal, psihčki bu mi lakše!“
- „ Ajde onda, navežimo se brzo prije nego dođe gužva iz doma!“



Krećemo još jednom navezani, a meni je sve nekako čudno zašto sam tražio da se navežemo. Stvarno je staza dovoljno široka i gaz prošlotjednih prethodnika je velik i uz sasvim najnormalniju pažnju bez problema stojimo na trećem metalnome križu. Bolje je ipak tako. Anđelko priča sa dva Austrijanca i gle čuda i oni su iz Graca. Ne samo to, oni su bili nekoliko puta i na planinarenju u Hrvatskoj. Svi skupa uviđamo da vrijeme danas neće dugo izdržati te se spremamo za brzi spust u dolinu. Uzimamo ruksake i opremu koju smo ostavili kod kamenih ostataka srušene karaule iz nekog davnog doba, te se preko niza ledenjačkih ploča spuštamo prema dolini na suprotnoj strani. Na kamenim dijelovima slijedimo kamene možice koji su dosta rijetko postavljeni pa se čak i po nekoliko puta malo i izgubimo. Na kraju najvećih strmina, na ovećim kamenim pločama i početku vidljive stazice, na mjestu gdje ledenjačka voda teče preko malih kamenih kaskada uzimamo odmor. 




Na curku hladne vode puni se originalna bergwasser, stavljaju se multivitaminske tabletice, klopaju se energetske čokoladne pločice. Odmor.
Do nas dopiru dječji glasovi. Nekoliko vesele djece u patikama dolazi do nas, što nas navodi na zaključak da je dalje, prema dolini i Nurnbergerhutte zapravo - dječja igra.





Nešto niže, na kamenoj ploči opažam igru dva svisca. Čim su nas opazili zavukli su se u svoju jazbinu pod kamenom. Anđelko vadi kameru i čeka da se ponovno pojave.
- „Kad ja čekam, oni ne žele!“ – izjavljuje tihim glasom.
Ma znam ja kak se svizci glasaju zviždanjem. Ak ja zazviždim, ima da  im pokrenem radoznalost.
- „ Fiiiii, fiiiii, fiii, fiiiiii…“
Mali svizac izađe na kamenu terasu pred svojim domom da vidi koji veliki brat to daje izjave! Za malim bratom, dolazi i njegova sestrica. (Ili ženica) I ona znatiželjno promatra odakle dolaze ti zvukovi.
- „ Bravo, majstore, ovo ti je na svaku čast. Nakon toliko godina u bregima uspio si savladati i jedan novi jezik!“
- „ Fiiiii, fiii, fiii, fiiiiii…“



Velika, dobro opremljena Nurnbergehute. Vele nam da ukoliko se želimo istuširati i osvježiti imaju i toplu vodu! Radije se odlučujemo za hladne radlere, i malo sjene iza doma. Oblaci su već dobrano pokrili nebo, a kako se spuštamo u doline ljetna sparina i vlaga zraka sve je veća i veća. Pomalo me već bole koljena, osobito ono udareno, nožni prsti pate od nabijanja, a ipak žurimo, jer se oblaci sve više i više namataju oko vrhova, htjeli bi doći do auta prije kiše. Kao za inat, zadnji dio od Nurnbergerhutte u dolinu se vleče i vleče. Nikad kraja tim serpentinicama, nikako naći malo sjene, sa čela ponovno teku krupne kapi znoja. Baš kao što smo se na početku naše ture uspinjali pokraj ogromnog slapa ispod Sulzenauhutte, tako i sada prolazimo pokraj novog slapa koji u ovu dolinu dovodi vode otopljenih snjegova ledenjaka koji okružuju Wilder Freigera, Fuersteina i ostale tritisućnjake. Pred samim slapom, na posljednjem zavoju stazice pred nama se iz stijene nadvije mala Pinus Cembra. Raste iz omanje gomile mahovine i treseta koji se nadvio niz stijenu tako da bi je mogao skinuti sa svim korijenjem samo jednom rukom. Kraj brzaka potoka koji je nastao nakon ogromnog slapa, spuštamo se prema začetku makadamske ceste koja nas mora odvesti do glavne asfaltne ceste na kojoj smo ostavili Anđelkov auto. Ostaje nam i zadnji problem. Prije tri dana ušli smo u planinu u drugoj dolini koja je sad kojih 4 kilometra udaljena po asfaltnoj cesti. Tamo je naravno i auto. Moja koljena i nožni palci su već na izdisaju.
- „ Kak bumo, ja čuvam ruksake, ti polako ideš i stopiraš?“
- „ Drugo nam ništ ne preostaje!“
Do nas već dopiru zvuci automobila koji se kreću po cesti negdje ispred nas, a prve kapi kiše počinju padati. Anđelko zastaje da si preveže cipele koje su ga već malo počele žuljati. Nastavljam prema već vidljivim počecima asfaltirane civilizacije kad odjednom u daljini opažam gotovo nevjerojatnu stvar. Autobus. Trčim koliko me noge još mogu poslužiti pred autobus. Stanem na sredini ceste, raširim ruke. Ma nemreš me pregaziti, vragu, moraš stati. Vozač raširenih očiju gleda u mene i koči. Jednu ruku držim uzdignutu, drugom mašem Anđelku i zovem:
-“ Ejj, trči brzo, zastavil sam autobusa, objasni mu da nas prepela do auta!“
Vozač nam uredno naplati dvije karte za jednu stanicu, a kako su vani upravo počele i prve kapi kiše sretni smo ko dva mala svisca koja su se pred kišu uspjela skloniti u svoju jazbinu. Vozač nam priča o olujnom nevremenu i tuči koja je upravo prohujala kroz Innsbruck. Čudno da ovdje u brdima još uvijek koliko toliko drži. Istovaruje nas točno pred Anđelkovim autom. Fala ti majstore, spasio si nas. Na malenom potočiću tik pokraj auta peremo znojne i izmučene prste na nogama, hladimo ih, umivamo se i peremo mokrim ručnicima, presvlačimo u čistu odjeću za put kući.


A put kući je bio zaista poseban. Vožnja po olujnom nevremenu od samo 40 km/sat po autoputu kad ne vidiš dalje od dva metra pred sobom, bježanje pred tučom na lokalne ceste, skrivanje pred tučom po hangarima i nadstrešnicama kuća, poplave na kružnim tokovima i pothodnicima, poplavljeni dućan Spara, ljudi koji gaze vodu preko gležnja da bi došli do svojih auta….  fala Bogeku da nas ništ od toga nije zakačilo u planini. Što reći za kraj? Najljepše su uspomene na ture na kojima se toliko toga „dogodilo“ a sve je ipak bilo samo jedan veliki užitak, radost, veselje, opuštanje…. a umor i koljena se već drugi dan zaborave.