Zadnji je vikend u Oktobru. Vrhove Kamniških alpi sa sjevernih je strana pokrio prvi jesenski snijeg. Sa starijom kćeri Andreom hvatam zadnje lijepo vrijeme. Prirodu tada udišemo sa punim plućima, očima, ušima i posebno je lijepo kad te osjećaje možeš podijeliti sa onima koji su ti najbliži.
Jutarnje plavetnilo zauzima sve više prostora na nebu iznad nas. U tom čistom jutarnjem zraku bude se i uspavani vrhovi. Prve zrake sunca javljaju se iza grebena Ojstrice i Planjave. Budi se novi dan. Čudesna paleta jesenskih boja razlijeva se po stijenju i drveću te se sa sve jačim sjajem dugačkih jesenskih pramenova sunca razlijeva u tihu kolorističku impresiju boja. Ariši i planinske bukve rumene se i zlate u svom jesenskom sjaju. Neki od njih na kojima su vrijeme, snjegovi i vjetar već pošteno odradili svoje, stoje kao zlatni spomenici koji podsjećaju na nekadašnju snagu rasta uzdizanja u plavetnilo neba. Bijeli grebeni, gledani ovako odozdo, kao da se dotiču tišine i prozračnosti neba. Slap Rinka obrušava svoje posustale jesenje vode u prostrani plato pod strmom stijenom. Koliko li je slabiji od svog proljetnog izgleda. Promatram ostatke nekadašnje vodene siline kako se obrušavaju niz strmu liticu i prisjećam se kako sam jednog siječanjskog jutra stajao na istom mjestu i promatrao Rinku zaleđenu.
Led me dočekao već na zadnjim metrima asfaltirane ceste pred završetkom Logarske doline. Kao i sada, došao sam u rano jutro, u buđenje novog dana. Svi manji slapovi i vodene bujice što se obrušavaju sa lijeve i desne strane ceste bili su zamrznuti. No Rinka je imala još uvijek dovoljno vode i nije se predavala ledenom okovu. Ovaj puta imala je poseban izgled. Ledeni tuljac protezao se od vrha slapa naniže dok su sa lijeve i desne strane visjele ledene svijeće. Kroz njega, obrušavala se tek rođena Savinja kao da je htjela dokazati svoju izvorsku snagu ledu, mrazu i zimi. Kroz kristalno prozračan tirkizno zeleni tuljac, voda se raspršivala u tisućama srebrnih kristalnih kapljica sa njegovog lijevog i desnog ruba te obrušavala na dva ledena stalagmita koji su nastali smrzavanjem tih istih kapljica na površini plitkog jezerca pri dnu slapa.
Turistička staza za Okrešelj kojom u ljetnim mjesecima bezbrižno protrče i mala djeca bila je izuzetno opasna. Snijega u dolini još uvijek nije bilo, iako je posuo svoj ledeni zimski oklop po svim vrhovima iznad 1.500 metara . Voda koje je tim danima bilo dosta, cijedila se i zamrzavala po kaskadama preko kojih vodi stazica na Okrešelj. Tada sam već imao dereze, ali cepina još uvijek nisam kupio. Iste mi se nije dalo vaditi i stavljati, pa ponovno skidati svakih pet minuta, te sam tražio sve moguće zaobilazne stazice da izbjegnem ta zaleđena mjesta.
Iznad izvora Savinje sve je odjednom postalo normalno i lako, tako da sam se uskoro našao pred zimskom sobom na Okrešlju. Baš kada sam prolazio pokraj nje, otvorila su se vrata, a iz sobe su izašla dva Slovenca mojih godina.
“ Kud pa vi? “
“ Čez Tuški žleb gor, pa na Skuto, če bo šlo. “
Pitam ih da li im se mogu prikrpati, jer nije pametno u ovim okolnostima ići sam, kad već netko ide istim putem. Slijedim ih sve do prvog snijega, nekako na visini sipara iza Zaspanog hriba. Tu se na noge stavljaju dereze i polako se po tvrdom snijegu uspinjemo gore prema prvim klinovima osiguranog puta. Ali kako smo se sve više i više uspinjali, klinova i sajli odjednom više nije bilo. Sjeverni vjetrovi i planinski mraz prikovali su snijeg na okomite stijene Turskog žlijeba poput žbuke na zidove. Sajle i klinove za noge često je puta trebalo cepinima iskapati da bi se za njih moglo hvatati ili stajati na njima. Tu su glavnu ulogu odigrali Slovenci koji su svojim cepinima raskrčili led te napravili hvatišta i nogostupe u ledenoj strmini. Kako ja nisam imao cepina, bio sam posljednji. No u srednjem dijelu stijene izgubio se svaki trag i sajlama i klinovima. Trebalo je priječiti dobrih dvadeset metara strme zaleđene stijene do slijedeće kamene izbočine. Predlagao sam da se navežemo, ali dvojici iskusnih Slovenaca se to činilo nepotrebno. Dobio sam jedan cepin i morao sam kao treći za njima ispenjati taj zaleđeni dio. Prvih deset metara išlo je kako treba, sve dok u jednom trenutku nisam shvatio da više ne stojim, da se cijeli sloj zaleđenog snijega odlomio pod mojim nogama, a u slijedećem djeliću sekunde poletio sam po strmini prema dolje.
“ Cepin, cepin! “ – začuo sam onog ispred sebe.
U trenutku sam sa dvije ruke zabio lopaticu u led i cepin je zagrebao po strmini. Nakon tri četiri metra oranja po ledu uspio sam se zaustaviti. Nakon što sam razmtorio nastalu situaciju preplavio me val adrenalina. U ustima vrućina i slatkasti okus, mozak radi dvostrukom brzinom. Polako se uspinjem do njih.
- “ Da se nis ustavil b´lahko otfrčal na Okrešelj ! “
- “ Znam, fala bogu da ste mi dali cepina v roke. Ne upam ni mislit kaj bi blo da sam ga zdaj nisem mal.“
Polagano nastavljamo dalje i uskoro smo na vrhu žlijeba. Sunce i toplina. Koliko mi samo znači nakon one hladne ledene sjene u stijeni žlijeba.
Nakon kraćeg odmora Slovenci nastavljaju svoj put prema zaleđenoj Skuti. Pogled u zaleđeni žlijeb govori mi da dole neću sići samo sa derezama bez cepina. To je jasno i Slovencima pa se dogovorno odlučuju da mi ostave jedne štapove, ukoliko ih drugi dan iz Čakovca poštom pošaljem u Kranj. Namjeravaju preko vrha Skute do bivaka na Velikim podima. Gledam na sat. Prošlo je podne. Od Okrešlja do vrha žlijeba trebala su puna tri sati. Za nepuna četiri sata, pada siječanjski mrak. Da li će moji nesuđeni dobročinitelji uspjeti stići na vrh Skute te se spustiti preko sedla Štruce do bivaka? Vrijeme protječe i meni, a u ovim uvjetima ni Rinke nisu baš blizu. Uspinjem se strmim zaleđenim podima prema platou Rinka. Jedini putokaz su jedva primjetljivi tragovi šiljaka nečijih dereza ispred mene u niskom, ali tvrdom i zaleđenom snijegu. Vrh Male rinke. Zastajem na rubu stijene i osvrćem se. Bijeli, zaleđeni grebeni prostiru se na sve strane. Rinke i Mrzla gora, dubina Logarske doline koja još uvijek čeka svoj zimski sniježno bijeli pokrivač, pa Turska gora, Brana, Planjava i Ojstrica. Sa druge strane zaleđena ljepotica Skuta i u njenim njedrima dvije sićušne točke koje se izuzetno sporo pomiču prema naprijed. Raskoš bjeline, samoće i dalekih vidika. Suhi i bistri zimski zrak odnosi poglede u daljine. Pogledi koji su dostupni samo rijetkim i odvažnima. Pogledi koji se ne mogu kupiti novcem za kartu, već samo odraditi napornim i zahtjevnim usponima, ali zato su vrjedniji tisuću puta. Misli lepršaju zaleđenim grebenima, a u tijelu se javlja osjećaj slobode. Slobode, kada si sposoban i možeš otići tamo, kamo su u danima zasanjanih snova i težnji otišle i tvoje misli.
Pogled na sat, govori mi da je došao trenutak da se okrenem i počnem vraćati. Još samo tri sata do ranog januarskog mraka. Do vrha Rinka trebalo bi mi još sigurno preko pola sata, ali to bi značilo da do auta ne mogu nikako stići za dana. Okrećem se zadovoljan onim što sam postigao. Dok se užurbanim koracima spuštam uz rub Malih poda prema vrhu Turskog žlijeba, zaleđena ledena kora pri svakom susretu sa šiljcima dereza ispušta svoj škripavi zvuk. Prekrasno! Ne mogu, a da se stalno ne osvrćem na sve strane. Na ovim zaleđenim bistrim prostranstvima dobio sam najvrjedniju nagradu sa moj zimski solo uspon. Nalazim se u svijetu igre sunca, snijega i kamena. Bijela, plava i crna boja prelamaju se u bezbroj nijansi i oblika, kao da su sišle sa nekih mojih ulja na platnu. A možda se tu negdje nalaze i bijele gorske vile iz legende o zlatorogu? Njihova lica i tijela povremeno izranjaju iz stijenja, pogledom prate nas, sićušna, malena i prolazna bića u tom carstvu vječnosti. Planina je vječna. Ona skrivenim, okamenjenim pogledom promatra svijet visoko nad dolinama i ne obazire se nad našom ljudskom prolaznošću. Upija sve tajne našeg bivanja i čuva ih u sebi. No dosta fantaziranja i pričanja, treba sići kroz zamrznuti Turski žlijeb.
Danas, deset godina poslije, silazim po istom žlebu sa kćeri Andreom. Užurbanim koracima nastojimo preduhitriti rani dolazak kasno jesenskog mraka. Iza nas je lijep uspon po pomalo zasnježenoj ferati na Križ, prelijep, bistri jesenski zrak koji nam je omogućio pogled na blještavu zaleđenu iglu Grossgloknera kao na dlanu, cijeli lanac Karavanki i Julijskih alpi sa Triglavom, najvišim od svih, te lagodna šetnja po kasno jesenskom suncu na vrh Turske gore. Danas u žlijebu nema ni traga snijegu. Samo kamen i sipar. Kasno jesenske zrake sunca, veliki i dugački pramenovi narančastog svjetla na svome niskome putu po zimskome nebu više ne dopiru do sjevernih stijena. Za strme stijene, žlijebove i uske doline počinje vrijeme mirovanja u hladnoći zimskih sjena. I mi, isto tako ulazimo u sjenu i hladnoću žlijeba, dok su cijeli Okrešelj i Logarska dolina već odavno pokriveni tamnim i hladnim bojama nadolazeće hladne zimske večeri.
“ To nam je zadnje sunce danas. “ – velim Andrei.
Spuštamo se po klinovima i sajlama u stijeni Turskog žleba. Onim istim koje sam iskopavao iz snijega prije deset godina. Pričam kćeri ovu istu priču. Dok zadnje sunčeve zrake zalaze za vrhove gora, riječ po riječ, klin po klin i nas dvoje silazimo do Okrešlja, do jesenjih voda slapa Rinke, do našeg auta koji će nas odvesti kući.